PODZIĘKOWANIA
9 GRUDNIA BIEG MIKOŁAJÓW
9 grudnia 2018 o godzinie 12:30 na terenie Szkoły Podstawowej im. por. Stanisława Lecha w Poświętnem odbedzie się charytatywny Bieg Mikołajów, z którego dochód zostanie przekazany na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, na leczenie i rehabilitację Oliwiera Cudnego.
PORTRET ULUBIONEGO BOHATERA LITERACKIEGO
Wyniki bibliotecznego konkursu plastycznego pt.
,,Portret mojego ulubionego bohatera literackiego”
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas VII – VIII i III - ich klas gimnazjum.
Uczniowie nagrodzeni w konkursie to:
1. Śledziewska Izabela - I miejsce
2. Rek Roksana - II miejsce
Maciej Żołek - II miejsce
3. Kucharska Weronika - III miejsce
E. Sałańska
KONKURS PLASTYCZNY NA NAJŁADNIEJSZĄ ILUSTRACJĘ DO KSIĄŻKI
Zapraszamy uczniów zerówek oraz klasy pierwszej do udziału w "Konkursie plastycznym na najładniejszą ilustrację do pierwszej wypożyczonej książki". Ilustracja powinna nawiązywać do książki, którą dziecko wypożyczyło w w tym roku szkolnym. Podpisane prace należy złożyć do 21 stycznia 2019r. Regulamin konkursu w zakładce Biblioteka.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy jest znany od bardzo dawna. Co więcej, z okazji andrzejek wróżyły sobie panny, a z okazji katarzynek - kawalerowie. My postanowiliśmy zajrzeć w przyszłość w czwartek 29 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja. A pomógł nam w tym Samorząd Uczniowski, który stworzył odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom, a także przygotował odpowiednie rekwizyty takie jak serduszka z imionami czy kubeczki z atrybutami sugerującymi przyszłą drogę życiową. Zapach płonących świec oraz topionego wosku unosił się w na szkolnym korytarzu, a stoiska wróżek cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pamiętajmy jednak, że wróżby to tylko zabawa i nie należy ich traktować poważnie. Wieczór andrzejkowy zakończył się dyskoteką.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Ozdoba świąteczna" , w którym trzeba wykonać pracę plastyczną o dowolnej technice oraz dowolnym formacie. Regulamin w zakładce Świetlica.
"NIEWIDZIALNA WYSTAWA" I "DOM ZAGADEK"
29 listopada uczestniczyliśmy (klasy VI – VIII oraz gimnazjum) w nietypowej i bardzo ciekawej wystawie, która zwięźle mówiąc, nie tylko „ otwiera oczy”, ale i pomaga zrozumieć. Zgodnie zapowiedziami organizatorów, przenieśliśmy się w świat ciemności. Przez godzinę obserwowaliśmy świat takim, jakim postrzegają go niewidomi. Pod opieką niewidomych i niedowidzących przewodników odwiedziliśmy specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. „Niewidzialna Wystawa” , bo taki jest jej tytuł, okazała się nie tylko podróżą w nieznany nam niewidzialny świat, ale również ważną lekcją empatii.
Przez godzinę, podczas której próbowaliśmy sobie poradzić w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu, mogliśmy doświadczyć namiastkę tego z czym na co dzień mierzą się osoby niewidome.Tym razem natomiast, to nie niewidomi potrzebowali naszej pomocy, to my nie mogliśmy się bez ich pomocy obejść w świecie ciemności i to oni „widzieli” więcej niż my.
Gorąco polecamy odwiedzenie wystawy podczas której, jak ktoś trafnie podsumował: "nic nie zobaczycie, ale za to doświadczycie całkiem sporo". Nie możemy za wiele zdradzić, żeby nie popsuć niespodzianki osobom, które wybiorą się na wystawę.
Oprócz części „niewidzialnej”, mogliśmy skorzystać też z części „widzialnej” wystawy, gdzie mogliśmy m.in. poznać wiele pomysłowych udogodnień dla osób niewidzących, pozwalających np. rozpoznać banknoty czy kolor bluzki, a także pograć w gry dostosowane do tego rodzaju niepełnosprawności.
Chociaż wystawa dostarczyła nam wielu wrażeń, nie był to koniec naszej wycieczki. Kolejnym punktem programu była wizyta w „Domu zagadek” (tzw. escape room), w którym podzieleni na kilkuosobowe grupy rozwiązywaliśmy zagadki, łamaliśmy szyfry, niejednokrotnie ratując świat. Czytacie tę relację, co jest dowodem na to, że nam się udało! A czasu nie mieliśmy dużo, bo tylko 60 minut, by poradzić sobie z zagadkami logicznymi, na spostrzegawczość, na kreatywność a także wymagającymi odrobiny sprytu… i wydostać się z pokoju.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada był Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji klasa IIB przyniosła do szkoły misie.
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
WYCIECZKA DO PARKU MINIATUR W WARSZAWIE ORAZ DO KINA
22 listopada uczniowie klas V, VI, VIIB I VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Parku Miniatur w Warszawie. Już o godzinie 9.00 rozpoczęła się lekcja historyczna pt. „Warszawa – utracone perły architektury”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu o dawnej Warszawie oraz obejrzeć wystawę przedstawiającą 10 miniatur budynków z XVIII i XIX w., które były częścią założenia architektonicznego Osi Saskiej, a które zniknęły z krajobrazu Warszawy lub zmieniły swoją formę. Miniatury opracowane były w skali 1:25 wraz z najdrobniejszymi szczegółami oraz licznymi elementami z otoczenia. Najbardziej podobał się Teatr Letni z końca XIXw.
Drugim punktem wycieczki była projekcja filmu „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Wszyscy zgodnie powiedzieli, że to był bardzo udany wyjazd.
WIZYTA W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
21 listopada, wspólnie z uczniami z sąsiednich szkół podstawowych, udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni niezwykłością tego miejsca. Kto jeszcze nie miał okazji go odwiedzić, powinien koniecznie to nadrobić. Dowiedzieliśmy się tam wielu rzeczy na temat samego powstania, II wojny światowej oraz stosunku państw zachodnich i ZSRR do sprawy polskiej. Na pewno nie zapomnimy tej niezwykłej lekcji patriotyzmu. Wyjazd zorganizowała p. Grażyna Jastrzębska.
APEL Z OKAZJI DNIA PRAW DZIECKA
20 listopada odbył się w naszej szkole apel z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Uczniowie klasy IVb przypomnieli nam prawa, jakie mają dzieci. Zaprezentowali również krótkie scenki, które ilustrowały te prawa.
20. LISTOPADA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka, p. Marek Michalak, napisał list do dzieci i do dorosłych. List można przeczytać po kliknięciu w poniższy link:
Zachęcamy do zapoznania się z nim.
PS. Zdjęcie autorstwa p. Marka Michalaka
WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK
15 listopada uczniowie klasy I razem z wychowawczynią oraz w towarzystwie kilku uczniów z klasy II wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Wizytę w centrum nasi wycieczkowicze zaczęli od planetarium i interaktywnego pokazu "Tam, gdzie żyły smoki", podczas którego mogli zapoznać się z pracą paleontologa, zajrzeć w głąb Ziemi i poszukać skamieniałości wielkich gadów, a także zobaczyć jak zmieniała się nasza planeta na przestrzeni milionów lat. Widzowie poznajli także historię odkrycia dinozaura, który żył na terenie dzisiejszego Śląska w okresie późnego triasu.
Podczas tego edukacyjnego wyjazdu dzieci mogły również doświadczać w jaki sposób działaja różne urządzenia, angażować wszystkie swoje zmysły w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak działają zagadkowe eksponaty, poczuć powietrze, wodę, światło. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w różnorodnych eksperymentach, co widać na zdjęciach w zakładce Album fotograficzny: https://spposwietne.edupage.org/album/? Zwiedzając Centrum Nauki , mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach, co też czynili.
TANIEC Z FLAGAMI Z OKAZJI 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
Zobaczmy jeszcze raz taniec z flagami, który zatańczyły dla nas dziewczynki z SKSu na koniec uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości.
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
W relacji z apelu z okazji stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspominaliśmy, że znaleźliśmy się w gronie ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych, które włączyły się w akcję bicia rekordu dla Niepodległej, ogłoszonej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży RP i o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".
Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmiku, na którym razem śpiewamy hymn narodowy.
#RekordDlaNiepodległej
URODZINY MARYSI MITUŁY
W tym tygodniu zakończyliśmy akcję "Urodzinowa kartka dla Marysi Mituły". Marysi życzymy powrotu do zdrowia i trzymamy za nią kciuki. Te wszystkie piękne kartki, które przygotowaliście, zostały już wysłane. Nakręciliśmy też filmik z życzeniami, który też przesłaliśmy. Możecie go obejrzeć tutaj:
ŚWIĄTECZNA KARTKA DLA CHOREGO
Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza uczniów do udziału
w konkursie plastycznym
ŚWIĄTECZNA KARTKA
DLA CHOREGO
Kategorie wiekowe:
0-III
IV-VIII
Termin składania prac:27.11.2018r. do p.B.Kulki,p.B.Twarowskiej
Prace na konkurs powinny być z tyłu podpisane (nazwa szkoły, klasa, wiek, imię i nazwisko ucznia)Regulamin konkursu w zakładce KONKURSY .
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy poprzednich rocznicach opowiadaliśmy najczęściej o tym jak Polska utraciła niepodległość, o 123 latach bez Polski na mapach oraz o tym, jak w 1918 r. znów staliśmy się państwem.
W tym roku postanowiliśmy pokazać, jak wyglądało te 100 lat naszej historii po odzyskaniu niepodległości. Przedstawione więc zostały takie wydarzenia jak np. zakończenie I wojny światowej, 20-lecie międzywojenne, II wojna światowa, cud nad Wisłą, powstanie Solidarności …
Wysłuchaliśmy piosenek wojskowych i patriotycznych, takich jak np. „Szara piechota”, ale także piosenek muzyki popularnej, które nawiązywały do różnych elementów niełatwej historii naszego kraju, takich jak np. „Ta ostatnia niedziela”, „Mury”, „Psalm stojących w kolejce”, „Tu powstanie rzeka”. Piosenki wykonywali soliści, zespoły oraz chóry złożone z poszczególnych klas. Wysłuchaliśmy również recytacji wierszy autorstwa p. Piotra Majszyka, które nawiązywały do najbardziej istotnych wydarzeń ostatnich stu lat. Na skrzypcach melodię do piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” zagrała Natalia Mucha.
Znaleźliśmy się w gronie ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych, które włączyły się w akcję bicia rekordu dla Niepodległej, ogłoszonej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży RP i o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. Na koniec uroczystości dziewczynki z SKSu pięknie zatańczyły taniec z flagami. Chwilę po tym wystrzeliło biało-czerwone konfetti. Tak uczciliśmy 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel przygotowała p. Grażyna Jastrzębska razem uczniami oraz innymi nauczycielami.
Po apelu zostały wręczone nagrody za konkurs „Polska Nasza Ojczyzna”, który zorganizowała świetlica szkolna (wyniki konkursu w zakładce świetlica).
URODZINY NIEPODLEGŁEJ
Na kilka dni przed obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości klasa III SP realizowała wewnątrzklasowy projekt edukacyjny "Urodziny niepodległej". Na projekt ten złożyły się następujące przedsięwzięcia:
7 listopada odbyło się "Niepodległe czytanie" - wychowawca czytał wybrane wiersze o Ojczyźnie; następnie uczniowie wykonywali prace plastyczne pt. "Moja Niepodległa Ojczyzna".
8 listopada - uczniowie wraz z wychowawcą wykonywali kotyliony narodowe, które przypięli w dniu Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w szkole; odbyła się również rozmowa z uczniami na temat Ojczyzny i Odzyskania niepodległości przez Polskę; a także wykonali gazetkę klasową.
9 listopada - ten dzień przebiegał pod hasłem "Łączy nas flaga". Uczniowie wykonali z biało - czerwonej bibuły długa flagę oraz uczestniczyli w okolicznościowym apelu.
ŚNIADANIE DAJE MOC!
„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!” Te i inne informacje na temat 12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów możemy przeczytać na stronie https://sniadaniedajemoc.pl/ Na tej stronie znajdziemy również przepisy i pomysły na zdrowe śniadania, którymi możemy się zainspirować.
Klasy 0-III wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym: „Śniadanie daje moc” i, tak jak inne szkoły, ósmego listopada zorganizowały zdrowe śniadanie w klasie. Uczniowie razem ze swoimi wychowawcami przygotowali sałatki, kanapki, szaszłyki owocowe i inne zdrowe przekąski. Najmłodszym dzieciom w przygotowaniu śniadanka pomagali rodzice.
8 listopada obchodzony jest w Europie jako „Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania”
(„European Day of Healthy Food and Cooking”).
PODSUMOWANIE PROJEKTU "PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH"
W październiku biblioteka szkolna realizowała projekt pt: „Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. W ramach projektu zostały przeprowadzone dwa konkursy biblioteczne wśród uczniów naszej szkoły. W zakładce Biblioteka wyniki konkursów oraz zdjęcia nagrodzonych prac.
https://spposwietne.edupage.org/text/?text=text/text2&subpage=2
Archiwum Aktualności