Zwrot podręczników 18 - 21.06.2018r. na wyznaczonych lekcjach zgodnie z harmonogramem. Zapraszamy do biblioteki z całymi kompletami książek po 2-3 osoby z klasy według listy w dzienniku. Lektury i inne książki zwracamy do 15.06.2018 r.
Zwrot podręczników 18 - 21.06.2018r. na wyznaczonych lekcjach zgodnie z harmonogramem. Zapraszamy do biblioteki z całymi kompletami książek po 2-3 osoby z klasy według listy w dzienniku. Lektury i inne książki zwracamy do 15.06.2018 r.
Już po raz 23. odbyła się w naszej szkole impreza organizowana z okazji Dnia Dziecka, składająca się z trzech części: Konkurs Popularności Trzecioklasistów, Fest Class – międzyklasowy konkurs piosenki oraz Turniej Piłkarski o Przechodni Puchar Dyrektora.
Dzień Dziecka w takiej postaci był organizowany w ośmioletniej szkole podstawowej, później w gimnazjum, a teraz i w szkole podstawowej i w gimnazjum.
Po czwartej lekcji uczniowie klas IV-VII SP oraz II-III PG zebrali się na górnym korytarzu, by dowiedzieć się trochę więcej nie tylko o historii tej uroczystości, ale także o tym co się działo w naszej szkole, w gminie, ale też w Polsce i na świecie w roku 2002. Dlaczego w tym roku? Bo to rok urodzenia uczniów trzecich klas gimnazjum czyli odchodzących klas i dla nich też został zorganizowany Konkurs Popularności.
I tak dowiedzieliśmy się, że w tym roku w szkole pojawiło się 7 nowych nauczycieli, w tym również pani pedagog Sylwia Wierzbicka; że Adam Małysz zdobył brązowy medal na Olimpiadzie w Salt Lake City, że był to też rok Mundialu w Japonii i Korei itd. itd. Długa była lista wydarzeń w kalendarium, tych lokalnych i tych globalnych. A słuchać trzeba było uważnie, bo można było zdobyć nagrody, odpowiadając na któreś z trzech pytań.
Następnie zaprezentowano nominowanych i laureatów Konkursu Popularności Trzecioklasistów. Kolejnym punktem programu był Fest Class, konkurs podczas którego klasy VI –VII SP i II – III PG śpiewały piosenki, a później oceniały występy kolegów. Spływające na bieżąco wyniki były prezentowane na tablicy, więc wszyscy mogli zobaczyć, że w tegorocznej szkolnej Eurowizji bezkonkurencyjni okazali się trzecioklasiści.
Na końcu odbyła się dla wielu najważniejsza część imprezy - Turniej Piłkarski o Puchar Przechodni Dyrektora, w którym występują drużyny pod przewodnictwem nauczyciela i grają z tym nauczycielem w składzie. Po raz drugi w wieloletniej tradycji turnieju wystąpiła pani nauczycielka ze swoją drużyną, a była nią pani Basia Pazio. Rok temu brawurowo szlaki przetarła p. Sylwia Pazzi.
Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie internetowej autora pomysłu, pana Sławomira Dziugła:
http://www.emckwadrat.net.pl/index.htm
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Album fotograficzny:
https://spposwietne.edupage.org/album/?
WYNIKI:
KONKURS POPULARNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW 2018
NAJBARDZIEJ ZASŁUŻONY:
Natalia Stępień (34 głosów)
Miłosz Rychta (30)
Anita Rudnik (10)
NAJWIĘKSZY ORYGINAŁ:
Igor Dąbrowski (25 głosów)
Kamil Ołdak (22)
Dominik Śliwa (16)
NAJPRZYSTOJNIEJSZY:
Piotr Sasin (14 głosów)
Igor Stępień (8)
Konrad Orych (6)
NAJPIĘKNIEJSZA:
Julia Babicka (23 głosów)
Anita Rudnik (7)
Patrycja Rosłon (5)
NAJPOPULARNIEJSI:
1. Kamil Ołdak (47 głosów)
2. Igor Dąbrowski (45)
3. Anita Rudnik (25)
NAGRODA SPECJALNA ZA CAŁOKSZTAŁT
PRZYZNAWANA PRZEZ NAUCZYCIELI:
Miłosz Rychta (8 głosów)
Natalia Grabska (3)
Anita Rudnik (3)
-------------------------------------------------------------------------------------
FEST CLASS 2018
6A: Christina Perri - Jar of hearts
6B: Sławomir - Miłość w Zakopanem
7: Czerwone Gitary - Tak bardzo się starałem
2A: Janusz Laskowski - Kolorowe jarmarki - [miejsce 3.]
2B: Luka Rosi - A Ty bądź
3A: Akcent - Królowa nocy - [miejsce 2.]
3B: Akcent - Przez twe oczy zielone - [miejsce 1.]
MECZE (15 min., w przypadku remisu po trzy rzuty karne, a później do rozstrzygnięcia)
BUREK - GONTAREK 0:3
Bramki: 3 min. Mateusz Kielczyk na 1:0, 5 min. Adam Gontarek na 2:0, 13 min. Piotr Skonieczny na 3:0.
MĄDRY - PAZIO 4:1
Bramki: 2 min. Igor Stępień na 0:1, 3 min. Albert Mądry na 1:1, 6 min. Karol Ludwiniak na 2:1, 8 min. Karol Ludwiniak na 3:1, 14 min. Albert Mądry na 4:1.
GONTAREK - MICHALCZYK 1:1 (3:4 w rzutach karnych)
Bramki: 5 min. Kacper Roguski na 1:0, 10 min. Grzegorz Michalczyk na 1:1.
Rzuty karny: Konrad Szulich, Adam Gontarek, Bartosz Uchal - Eryk Drużyński, Grzegorz Michalski, Paweł Szulich, Damian Szczęsny.
DZIUGIEŁ - MĄDRY 1:2
Bramki: 4 min. Łukasz Pasik na 0:1, 9 min. Piotr Sasin na 1:1, 15 min. Karol Ludwiniak na 1:2.
MICHALCZYK - MĄDRY 0:0 (3:2 w rzutach karnych)
Rzuty karne: Eryk Drużyński, Grzegorz Michalczyk, Paweł Szulim - Karol Ludwiniak, Miłosz Rychta.
składy drużyn:
BARBARA PAZIO - Igor Dąbrowski, Igor Stępień - Kacper Kobrzak, Dawid Sejda - Jakub Rawski, Albert Grabowski, - Maja Dudkiewicz.
PAWEŁ BUREK (w roli rezerwowego) Eliza Kuźnicka - Maciej Wojdyna, Dominik Książek - Radosław Kielczyk, Jakub Krusiński - Adrian Skorupka, Kacper Urbanowski - Agnieszka Maciążek.
SŁAWOMIR DZIUGIEŁ - Kamil Ołdak, Piotr Sasin - Sebastian Rozbicki, Piotr Kurek , Anita Rudnik.
ADAM GONTAREK - Mateusz Kielczyk, Bartosz Uchal - Kacper Roguski, Konrad Szulich - Piotr Skonieczny, Karol Łuczyk - Gabriela Kuźnicka.
ALBERT MĄDRY - Karol Ludwiniak, Miłosz Rychta - Łukasz Pasik, Adam Tlaga - Kacper Wyszyński, Mateusz Szewczak - Wiktoria Stępień.
GRZEGORZ MICHALCZYK - Dominik Śliwa, Paweł Pazio - Eryk Drużyński, Adrian Orych - Damian Szczęsny, Paweł Szulim - Oliwia Tlaga.
Nowy Film Koła Filmowego
"Świtezianka"
Koło Filmowe i pani Maria Kominek życzą udanego odbioru.
26 maja świętujemy Dzień Matki, miesiąc później - 23 czerwca - obchodzimy Dzień Ojca. Żeby rodzice mogli świętować razem, te dwa wyjątkowe dni często są łączone w jedno święto, w naszej szkole również. I tym sposobem mieliśmy w piątek 25 maja wyjątkową uroczystość, Dzień Mamy i Taty, wspólne Święto Rodziców. W tym roku przyświecało mu motto "Rodzina to największy skarb". Jako pierwsi, bo już o godzinie ósmej świętowali uczniowie zerówek, którzy przygotowali razem ze swoimi wychowawczyniami występy artystyczne, życzenia a także prezenty z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości: https://spposwietne.edupage.org/album/?
30 maja w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły.
Głównym celem było zastosowanie w praktyce procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru. Tym razem ćwiczyliśmy symulację pożaru szkoły ze źródłem w Bibliotece szkolnej. Cała akcja przebiegła sprawnie i szybko, bo ewakuacja całego budynku trwała 3 minuty. Wszystkim udało się bezpiecznie opuścić budynek szkoły na bezpieczną odległość. Nad sprawnym przebiegiem ewakuacji czuwała Ochotnicza Straż Pożarna Poświętne. Po przeprowadzonej ewakuacji alarm odwołano i uczniowie wrócili na lekcje.
Julia Dąbrowska i Ola Godlewska reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Pisma Świętego ,,Uwierzyłem Słowu”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 im Marynarki Wojennej RP w Wołominie oraz Parafię Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie. Uczestnicy mieli za zadanie wyrecytować wybrany fragment z Pisma Świętego (Księgi Pieśni nad Pieśniami, Księgi Izajasza). Julia Dąbrowska zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Już po raz ósmy odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. W tym roku zaprosiliśmy do udziału również klasy siódme oraz klasy gimnazjalne. W konkursie uczniowie mogli więc wystąpić w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII – klasy gimnazjalne.
Repertuar zaprezentowany podczas konkursu był bardzo szeroki, począwszy od spokojnych ballad, po szybkie popowe piosenki. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze. W konkursie mogli wystąpić soliści, duety i zespoły. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy zaprezentowali swoje ulubione utwory nie tylko przed członkami Jury, innymi uczestnikami i ich opiekunami, jak to miało miejsce w poprzednich edycjach konkursu, ale również przed szerszą publicznością, którą tworzyli uczniowie klas starszych szkoły podstawowej. Występy oceniało Jury w składzie: Pan Dyrektor Grzegorz Michalczyk, Maria Sobotka i Aleksandra Budna.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom za przyjęcie naszego zaproszenia, za ogromny wkład pracy i wysoki poziom przygotowanych występów.
A oto wyniki:
Kl. IV – VI
I MIEJSCE - Jakub Ludwiniak (ze SP w Poświętnem)
II MIEJSCE - Julia Grzeszczyk (ze SP w Nowych Ręczajach)
III MIEJSCE - Marta Malinowska (ze SP w Zabrańcu)
KL. VII – GIMNAZJUM
I MIEJSCE – Julia Michalik (ze SP w Międzylesiu)
II MIEJSCE – Maria Kaim (ze SP w Zabrańcu)
III MIEJSCE – Julia Dąbrowska (ze SP w Poświętnem)
Wyróżnienie: Zespół w składzie: Iza Jachacy, Ada Jachacy, Natalia Rudnik i Alicja Zych (ze SP w Poświętnem)
W sobotę 19 maja grupa naszych uczniów wraz z uczniami ze szkół w Zabrańcu, Turzu, Nowych Ręczajach i Międzylesiu pod opieką p. Grażyny Jastrzębskiej, Agnieszki Pasiecznej, Marii Kominek, Bogdana Matskiva, Anny Kowalskiej oraz pani Anity Dziuby-Andrzejczuk, wzięli udział w Nocy Muzeów w Warszawie. W planie uczniowie mieli zwiedzanie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Archiwum Akt Dawnych a także podziwianie multimedialnego pokazu fontann. Miłym zaskoczeniem było dla nas spotkanie naszych absolwentów, Oli Pieńczuk i Adama Wojdyny, którzy trzy lata temu uczestniczyli w podobnym wyjeździe z gimnazjum.
Pani Maria Kominek
Ada Jachacy i Zosia Wieczorek
Gratuluję!
Dziewczyny były najszybsze.
Pani Maria Kominek
Nasza Biblioteka Szkolna we współpracy z Urzędem Gminy w Poświętnem zorganizowała gminny konkurs plastyczny pt. ,,Okładka do książki moich marzeń”. Fundatorem nagród książkowych był Urząd Gminy.
Wzięli w nim udział uczniowie z klas 4-7 ze wszystkich 6 szkół podstawowych naszej gminy.
Dnia 22 maja 2018 r. zebrała się komisja konkursowa, oceniła prace plastyczne i wybrała zwycięzców. W skład komisji weszli Wice-wójt naszej gminy - Pan Lech Sędek, Pani Renata Dąbrowska z Gminnej Biblioteki Publicznej, Pan Grzegorz Michalczyk - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poświętnem i Pani Maria Sobotka - nauczyciel plastyki w klasach gimnazjalnych.
Wybór najpiękniejszych okładek był bardzo trudny, ponieważ wszystkie prace prezentowały nieograniczoną fantazję, kreatywność, pomysłowość wykonania i twórczą wyobraźnię autorów oraz zostały wykonane odmiennymi technikami i z różnych materiałów.
Prace oceniane były w trzech kategoriach – klasy 4, klasy 5 oraz klasy 6 i 7.
Wyłoniono następujących zwycięzców:
Kategoria klasy 4
1miejsce – Dawid Balcerak, SP Międzyleś
2 miejsce – Malwina Kurek, SP Poświętne
3 miejsce – Paulina Gajewska, SP Międzyleś
wyróżnienie – Martyna Gryz, SP Poświętne
Kategoria klasy 5
1miejsce – Hanna Kolator, SP Poświętne
2 miejsce – Emilia Chodara, SP Poświętne
3 miejsce – Aleksandra Stępień, SP Turze
wyróżnienie – Natalia Jaszcz, SP Turze
Kategoria klasy 6-7
1miejsce – Weronika Kucharska, SP Poświętne
2 miejsce – Maria Kaim, SP Zabraniec
3 miejsce – Klaudia Jędrysiak, SP Nowe Ręczaje
wyróżnienie – Julia Szewczak, SP Międzyleś
Gratulujemy zwycięzcom.
Nagrody dla zwycięzców i podziękowania za udział zostaną przesłane do sekretariatów szkół podstawowych.
Dziękujemy wszystkim za współpracę oraz pomoc w organizacji i sprawnej realizacji konkursu.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do kolejnych plastycznych, czytelniczych i bibliotecznych rywalizacji międzyszkolnych.
E. Sałańska, B. Malec
Klasy Oa i Ob zasłużyły na miano najczęściej mających kontakt z kulturą wysoką klas. To już siódmy wyjazd do teatru uczniów zerówek w tym roku szkolnym. Dzieci w nagrodę zostały nagrodzone książkami i otrzymały również tytuł „Teatromaniaka”, czego z całego serca im gratulujemy!
Tym razem „zerówkowicze” obejrzeli spektakl pt. „Amelka, Bóbr i Król na dachu”, w którym okazuje się, że świat nieustannie się zmienia, a skromna dziewczyna może zostać księżniczką, Bóbr - księciem, a Dynia może stać się ogromnym pałacem. Sztuka jest opowieścią o podróży grupy przyjaciół, którzy odkrywają prawdę o tym, kim są.
Wizyta w Teatrze Guliwer była główną atrakcją wycieczki, ale nie jedyną. Korzystając z pięknej pogody, która była w dniu wyjazdu do stolicy, czyli w środę 23 maja, nasi podróżnicy wybrali się na krótki spacer po Starówce, ale także na lody. Kolumna Zygmunta stała się miejscem odpoczynku naszych miłośników teatru, co zostało uwiecznione na zdjęciach, które można obejrzeć tu.
21 maja odbył się w naszej szkole praktyczny egzamin na kartę rowerową. Kartę rowerową można uzyskać po ukończeniu 10 roku życia oraz zdaniu egzaminu. Od osób pełnoletnich nie jest wymagane posiadanie dokumentu uprawniającego do jazdy rowerem. Dziecko, które nie ukończyło jeszcze 10 lat może poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej i jedynie po chodnikach.
Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu jednokrotnego wyboru z wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego i znaków drogowych. Egzamin teoretyczny dla uczniów szkół podstawowych uznaje się za pozytywny, jeśli osoba zdająca uzyska co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania.
Egzamin praktyczny może obejmować: przygotowanie roweru do jazdy, jazdę rowerem na wprost, reagowanie na znaki drogowe, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu, zmiana pasa ruchu, „ósemka” bez podpórek i najeżdżania na linie, slalom.
Wynik części praktycznej uznany jest za pozytywny jeśli osoba egzaminowana prawidłowo wykona co najmniej 90% manewrów.
21 maja uczniowie klas 0-III obejrzeli interaktywne przedstawienie teatralne Studia Teatralnego „Sztuka” z Trzebini , oparte na bajce Charles’a Perault’a, gdzie wyprawa Czerwonego Kapturka do chorej babci staje się okazją nie tylko do ukazania piękna przyrody czy przedstawienia prawidłowych zachowań w lesie, ale także nauki prawidłowej segregacji odpadów.
Spektakl zorganizowa Gmina Poświętne w ramach programu edukacji ekologicznej.
18 maja na ręce wychowawców zostały wręczone nagrody dla klas, które uiściły największe wpłaty na Fundusz Rady Rodziców. To już II edycja konkursu, w którym klasy otrzymują nagrody pieniężne. Uczniowie wspólnie z wychowawcą decydują, na co wydadzą wygrane w konkursie pieniądze. A jest co wydawać, bo za I miejsce klasa otrzymuje 300 zł, za II - 200zł, a za III - 100zł.
W tym roku na podium znalazły się klasy:
I MIEJSCE - klasa 0A
II MIEJSCE - klasa VIA
III MIEJSCE - klasa II
Gratulujemy!
Good morning! ЗДРАВСТВУЙТЕ! Guten tag!, Bonjour!, Buenos dias!, Dobryj dień! 18 maja odbył się w naszej szkole apel językowy. W zeszłym roku prezentowaliśmy rymowanki ułatwiające naukę słówek oraz covery piosenek znanych wykonawców. W tym roku zaprezentowaliśmy nie tylko umiejętności wokalne, ale także taneczne i teatralne. Każda klasa spośród starszych klas szkoły podstawowej przygotowała krótki występ. Klasa IV zatańczyła walc angielski do piosenki „It is you”, klasa V zaśpiewała piosenkę o tym, jak fajnie jest chodzić do szkoły, klasa VIa zaprezentowała przedstawienie „The English teacher”, w którym nauczyciel tak był zajęty sprawdzaniem poprawności zdań, że zignorował ostrzeżenia uczniów o pożarze w szkole. Klasa VIb zaśpiewała kołysankę i piosenkę o małpkach zeskakujących z łóżka. Klasa VII natomiast zaśpiewała piosenkę w języku niemieckim. Zatańczyliśmy, zaśpiewaliśmy, zagraliśmy i mamy nadzieję, że pokazaliśmy, że warto się uczyć języków obcych.
Drodzy Rodzice, zapraszamy Państwa na zebranie z wychowawcami, które odbędzie się 22 maja 2018 roku (we wtorek) o godzinie 17:00. Zebranie ogólne rozpocznie się na górnym korytarzu (2 piętro) o godzinie 17:00, następnie odbędzie się krótkie przedstawienie, a po nim spotkania z wychowawcami w poszczególnych salach.
Oto i one:
klasa |
wychowawca |
sala |
SZKOŁA PODSTAWOWA |
||
I a |
M. Tlaga |
104
|
I b |
E. Kalata |
113 (sala komputerowa) |
II |
Z. Górka |
102 |
IIIa |
G. Krystosiak |
105 |
IIIb |
B. Kulka |
106 |
IV |
A. Pasieczna |
206 |
V |
B.Pazio |
002 |
VI a |
I.Górecka |
215 |
VI b |
Ł. Bakun |
214 |
VII |
E. Olkowicz |
205 |
GIMNAZJUM |
||
II a |
B. Matskiv |
202 |
II b |
H.Kielczyk |
203 |
III a |
M. Markowska |
204 |
III b |
A. Gontarek |
012 |
Uczniowie naszej szkole wzięli udział w konkursie diecezjalnym dla uczniów szkół podstawowych uczęszczających na lekcje religii. Został on zorganizowany z okazji peregrynacji kopi obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach Diecezji Warszawsko – Praskiej oraz dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Konkurs, w którym braliśmy udział to: Młodzi kreatorzy mody miłości - „Najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej" dla uczniów klas I-III. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie sukni dla Matki Bożej na podstawie szablonu do ikony Matki Bożej Częstochowskiej.
Na konkurs wpłynęło 530 prac konkursowych. Jesteśmy dumni, ponieważ wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
I miejsce- Krzysztof Skonieczny – kl.II
Wyróżnienia: Julia Wytrykus – kl.I. Natalia Kucharska – kl.III, Ada Jasińska –kl.III
Na finałową galę konkursu , która odbyła się w środę 16 maja 2018 roku, zaproszeni zostaliśmy do auli Kurii Warszawsko – Praskiej. Na spotkanie przybyli uczniowie ze szkół podstawowych naszej diecezji, nauczyciele religii, którzy promowali konkurs w szkołach i przygotowali uczniów oraz rodzice, którzy nieustannie wspierają swoje dzieci w nauce, pracy i cieszą się ich osiągnięciami.
Serdecznymi słowami przywitał zebranych, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Warszawsko – Praskiej, Ksiądz Piotr Pierzchała. Ksiądz Dyrektor opowiedział o przebiegu konkursu, dokonał podsumowania wyników i zapewnił, że rozumie emocje towarzyszące wyczekiwaniu na moment kulminacyjny, jakim jest uhonorowanie laureatów, ale też… zapowiedział niespodziankę!,
Gościem honorowym spotkania był Ksiądz Arcybiskup Romuald Kamiński, który przypomniał, że Matka Boża jest piękna. Piękność ma dwa oblicza :piękność zewnętrzna i piękność wewnętrzna. Ona z góry patrzy na te cudowne dzieła dzieci i na pewno myśli : "Naprawdę jestem piękna". Zachęcił, żebyśmy bardziej interesowali się pięknem wewnętrznym, a ono jest uzależnione od tego, jak blisko jesteśmy Pana Boga, im jesteśmy bliżej , tym piękniejsi się stajemy.
Po uroczystym wręczeniu nagród na laureatów czekała dodatkowa atrakcja …..wizyta w Centrum Nauki Kopernik.
Serdecznie gratulujemy Uczniom, Rodzicom i życzymy dalszych sukcesów i stawania się coraz bardziej pięknym wewnętrznie.
Na diecezjalnej stronie internetowej również relacja wideo. Zachęcamy do obejrzenia. Oto link:
Kilkuosobowa reprezentacja naszej szkoły wraz z nauczycielem informatyki p. Pawłem Burkiem wzięła udział w Digital Youth Forum. Spotkanie to dotyczyło kreatywnego korzystania z nowych technologii. Nasi uczniowie mieli okazję spotkać się innowatorami, aktywistami, młodymi i dorosłymi twórcami, a także z artystami. Ci wszyscy ciekawi ludzie dzielili się swoimi historiami, wiedzą i pasjami.
Digital Youth Forum jest organizowane przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę, w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet i we współpracy z ITU.
Powered by aSc EduPage