19.09 dwie klasy ósme z naszej szkoły (VIIIA i VIIIB) wybrały się na wycieczkę integracyjną razem z rówieśnikami ze szkół w Wólce Dąbrowickiej, Międzylesiu oraz Nowych Ręczajach.
Miejsce wyprawy idealne na taką okazję, bo Muzeum Wsi Polskiej w Ciechanowcu położone jest w jednym z najładniejszych zakątków kraju, czyli na malowniczym pograniczu mazowiecko-podlaskim. Na początku obejrzeliśmy pałac. Natomiast niekrótki, bo trzygodzinny spacer po skansenie rozpoczęliśmy od zwiedzania powozowni. W sumie w skansenie znajduje się 47 obiektów wiejskiego budownictwa drewnianego (od XVIII do poł. XX w.) Oczywiście wszystkich nie sposób dokładnie obejrzeć w ciągu jednego dnia, ale podczas tych paru godzin i tak mnóstwo ciekawych miejsc zobaczyliśmy. Drewniane chaty, budynki gospodarcze, piękny drewniany kościółek, wikarówka, wiatrak... Każdy budynek na swój sposób piękny i każdy ma swoją bogatą historię. My też mogliśmy się przenieść w czasie obsługując żarna, ważąc dawną wagą czy próbując dorównać zręcznością swoim babciom w ... zabawie z fajerkami.
Skansen jest też interesujący pod względem etnograficznym. Niezwykle ciekawym miejscem okazało się Muzeum Pisanek z swoimi bogatymi zbiorami. Było tam również muzeum weterynarii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zagrody ze zwierzętami…a jedna owieczka stała się nawet pupilkiem grupy.
Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, co widzieliśmy, ani opowiedzieć wszystkiego, co robiliśmy. Wycieczka był bardzo udana, zakończyliśmy ją wspólnym ogniskiem. W dodatku sporo szczęścia mieliśmy trafiając w nasze „okienko pogodowe”, bo padać zaczęło dopiero, kiedy zaczynaliśmy wracać do domu.