Zapraszamy Państwa na zebranie i dzień otwarty oraz towarzyszące mu wydarzenia: wystawę prac naszego ucznia - Macieja Żołka oraz Piernikowy Kiermasz Świąteczny.
Zapraszamy Państwa na zebranie i dzień otwarty oraz towarzyszące mu wydarzenia: wystawę prac naszego ucznia - Macieja Żołka oraz Piernikowy Kiermasz Świąteczny.
Zapraszamy uczniów kl. VI , VII i VIII do udziału w konkursie „Trzymaj Formę”
Konkurs adresowany jest do uczniów zainteresowanych zdobyciem i pogłębieniem wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia w szczególności uwzględniającej tematykę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Konkurs jest trzyetapowy, przy czym I etap (na poziomie szkolnym) oraz II etap (na poziomie powiatowym) są przeprowadzone w formie elektronicznej.
Termin konkyursu: luty/marzec 2020r. Miejsce przeprowadzenia konkursu : SP Poświętne.
Zgłoszenia przyjmujemy do 17.12.2019 do godz.14.00 .
Wszystkie informacje dot. konkursu i zakresu materiału uczniowie otrzymają u koordynatora konkursu p. Sylwii Wierzbickiej (pedagog szkolny).
Zapraszamy do udziału !!!!
W poprzednim roku szkolnym nasza uczennica dotarła do etapu powiatowego !!!!!
Zachęcamy do zajrzenia do zakładki „O szkole” (w lewym menu zakładek strony). Znajdą tam Państwo podstronę; Kryptonim „PŁYTA”, w której można przeczytać o inicjatywie jaką przeprowadziła działająca przed laty w naszej szkole drużyna harcerska.
Harcerze odtworzyli historię zestrzelonego na początku II wojny światowej samolotu, które miało miejsce w naszej okolicy, ustalili nazwiska poległych lotników i doprowadzili do tego, że na parafialnym cmentarzu postawiono pilotom mogiłę z wmurowaną tablicą pamiątkową.
https://spposwietne.edupage.org/about/?subpage=8
Więcej w niedalekiej przyszłości będzie nam miał okazję opowiedzieć osobiście p. Czesław Adamiuk, nauczyciel i opiekun ówczesnej drużyny harcerskiej.
Wytwórnię pierniczków zamknęły klasy pierwsze, które swoje warsztaty miały w piątek (13.12). Powstała seria przepięknych, pachnących świętami i w dodatku przepysznych łakoci. Wytwarzanie pierniczków zawieszamy na pewien czas, ale szkolna manufaktura będzie działać nadal i jeszcze wszyscy nie raz o niej usłyszą. A o kolejnych wytworach zdolnych rączek będziemy informować na bieżąco.
Do świąt przygotowywali się również najmłodsi. Tak jak i inne klasy nauczania wczesnoszkolnego podczas warsztatów udekorowali razem ze swoimi rodzicami pierniczki. Razem ze swoim wychowawcą dzieci z kl. 0B przygotowały niespodziankę dla swoich rodziców. W czwartek 12.12 zaśpiewały z wielkim uczuciem i zaangażowaniem pastorałki oraz tradycyjne kolędy. Dzieci od pewnego czasu przygotowywały swój występ i z przejęciem oczekiwały na przyjście rodziców. Bardzo udany koncert został nagrodzony gromkimi brawami!
Dzieci z kl.0A postanowiły zrobić miłą niespodziankę i wprowadzić swoich rodziców w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. A to za sprawą jasełek, które przygotowały pod okiem swojej pani. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale w stajence z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, pięknie prezentowali swoje umiejętności. Jasełka obejrzeli rodzice oraz zaproszeni goście, pani dyrektor i pani wicedyrektor.
To nie koniec przygotowań do świąt w wykonaniu 0A, bo w czwartek 12.12 odbyło się jeszcze wspólne kolędowanie oraz warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, w których uczestniczyły dzieci i ich rodzice. To był intensywny, ale i cudowny dzień.
Nasza szkolna wytwórnia pierników działa nadal, tylko pracownicy się zmieniają. Tym razem w rolę cukierników wcielili się uczniowie klasy IIIb, którzy razem rodzicami i wychowawczynią ozdabiali pierniczki, tworząc małe dzieła sztuki. Wszyscy włozyli całe swoje serca, więc powstały nie tylko piękne, ale i pyszne cudeńka.
W czwartek swoją manufakturę pierników otworzyła klasa IIB. Dzieci miały okazję samodzielnie wałkować ciasto, wykrawać i dekorować pierniczki . Z robieniem samego ciasta i jego pieczeniem pomogli niezawodni rodzice. Dzieciaki wykazywały się pomysłowością w tworzeniu świątecznego przysmaku, więc powstały tradycyjne piernikowe wzory, ale również zupełnie oryginalne, jak np. piernikowy ludzik wyglądający jak Lewandowski.
Dzieci były pochłonięte pracą, tworzyły, dekorowały, próbowały, czy wypieki są smaczne, a nad wszystkim czuwała wychowawczyni. Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości, a jeszcze w dodatku w powietrzu unosił się pachnący piernikami świąteczny nastrój. Będzie można się przekonać, jak smakują, kupując je na kiermaszu piernikowym w przyszłym tygodniu.
Uczniowie klas pierwszych uczyli się dziś (12.12) o bezpieczeństwie na drodze. Spotkanie naszych uczniów z pracownicą Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie odbyło się w ramach kampanii społecznej "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny wyprawka dla pierwszoklasistów" prowadzonej przez przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w porozumieniu z WORD. W czasie tej lekcji dzieci powtórzyły sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze się w roli pieszego, pasażera i rowerzysty. Dodatkowo każde dziecko otrzymało zestaw złożony z elementów odblaskowych oraz opasek ledowych, które można założyć na obuwie. Spotkanie miało na celu przede wszystkim pokazać dzieciom jak ważne jest noszenie odblasków.
Przygotowania świąteczne trwają w naszej szkole w najlepsze. Udekorowaliśmy choinki, przystroiliśmy sale i korytarze, przygotowaliśmy stroiki i ozdoby świąteczne. Tradycją naszej szkoły są też warsztaty pierniczkowe.11 grudnia swoje warsztaty miała klasa IIIA. Dzieci wspólnie z rodzicami i swoją wychowawczynią lukrowały i zdobiły pierniczki, które będą przeznaczone na kiermasz świąteczny.
10 grudnia uczniowie klas VI-VIII wraz z wraz ze sprawującymi opiekę nauczycielami, panią dyrektor i panią wicedyrektor, pojechali do Warszawy. Wycieczka rozpoczęła się nietypowo, bo od postoju na posiłek, ale wyruszyliśmy w drogę się tuż po siódmej lekcji, o 14:30, więc trzeba było nabrać sił przed zwiedzaniem. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Scrooge, opowieść wigilijna”, wystawianego przez kleryków III roku Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, ale zanim jednak zasiedliśmy na widowni, postanowiliśmy obejrzeć iluminacje świąteczne na Placu Zamkowym.
Dłuższy postój zrobiliśmy oczywiście przy choince, którą obejrzeliśmy z każdej strony, przy okazji robiąc sobie mnóstwo zdjęć na jej tle. Pięknie prezentowały się też obiektywie latarnie, które zostały oplecione ledowymi instalacjami i bezlistne drzewa rozświetlane na przemian złotymi i srebrnymi lampkami oraz ramki z syrenką warszawską. Gdy już karty pamięci naszych telefonów wystarczająco się zapełniły, udaliśmy się na spektakl.
Tuż przed przedstawieniem jeden z alumnów oprowadził nas po seminarium, pokazując między innymi bibliotekę, kaplicę i część mieszkalną budynku, w tym typowy pokój kleryka. Następnie udaliśmy się do sali teatralnej, by zająć miejsca na widowni przed rozpoczęciem spektaklu.
Klerycy wystawili w tym roku „Opowieść wigilijną” w adaptacji Marcina Kwaśnego, polskiego aktora i reżysera, związanego z Teatrem Kwadrat i stołecznym Teatrem Polskim. Muzykę do przedstawienia skomponował ks. s. Mariusz Rybałtowski.
Opowiadanie Karola Dickensa pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a w noc wigilijną. To historia, mądra i wartościowa, mająca charakter ponadczasowy. Nam też się podobało i przedstawienie i cała wycieczka. Wróciliśmy tuż po 21:00.
„Świat ma co najmniej tysiąc wiosek i miast
list w życiu człowiek pisze co najmniej raz.”
Nasi uczniowie piosenki Skaldów prawdopodobnie nie znają, ale swoje listy już napisali i mamy nadzieję, że zapał nikomu nie minie i tych listów napiszą jeszcze więcej i na różne tematy, bo klasy V-VIII biorą udział w wymianie korespondencji między naszymi uczniami i ich portugalskimi rówieśnikami. Podczas realizacji projektu, w którym uczestniczy 65 polsko-portugalskich duetów, uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych w zakresie czytania i pisania w języku angielskim, poznawania różnic i podobieństw kulturowych, oraz nawiązania nowych zagranicznych przyjaźni.
Parę dni temu wysłaliśmy nasze listy, w których każdy z uczestników projektu napisał o sobie i swoich zainteresowaniach, ale również o świątecznych tradycjach w Polsce. Mamy nadzieję, że nasze listy się spodobają. Każdy teraz czeka z niecierpliwością na list od osoby, którą wylosował i do której napisał. Z uczniami z tej szkoły będziemy korespondować przez cały rok szkolny. Wkrótce będziemy również wymieniać się listami z uczniami z Ukrainy.
Pragniemy wszystkich zaprosić do udziału w akcji „Dzień Anioła – Dzień Pojednania”.
Dzień ten w tym roku wypada 20.12.2019r. (zawsze jest to ostatni dzień w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia).
Tego dnia poprzez pocztę anielską, każdy każdemu będzie mógł złożyć świąteczne życzenia, podziękowania, będzie mógł przeprosić za przykrości mniejsze bądź większe wyrządzone koledze, koleżance, przyjacielowi, przyjaciółce (często wyrządzone nieświadomie).
Klasy mogą przekazać życzenia wychowawcom.
Życzenia, podziękowania, przeprosiny zapisane wyłącznie na kartkach świątecznych lub kartkach wykonanych własnoręcznie będzie można wrzucać do cudownego „wędrującego” pudełeczka od 12.12.2019 do 19.12.2019.*
Aniołowie odwiedzający naszą szkołę 20.12.2019r dostarczą kartki adresatom i przyniosą niespodzianki .Zapraszamy do udziału wszystkich : małych, starszych (uczniów) i dużych (nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi).
*Biuro korespondencji anielskiej znajduje się w pokoju p. Sylwii Wierzbickiej (pedagog szkolny).
Uczniowie klas ósmych spędzili mikołajkowe popołudnie i wieczór w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy oraz swoich wychowawczyń. Górny korytarz zamienił się w komfortowe kino, w którym miejsce foteli zajęły wygodne materace. Tak więc można się było nawet wygodnie położyć, z czego niektórzy skorzystali. Było fajnie, bo nie ma to jak dobra zabawa w grupie rówieśników. Te kilka godzin spędzonych w zaprzyjaźnionym gronie stanowiło wspaniałą okazję do lepszego poznania się, rozmów na różne tematy i żartów. W dodatku film "Świąteczny rycerz", który wtedy obejrzeliśmy, wprowadził wszystkich w odpowiedni nastrój.Spotkanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 14:00 i trwało do 17:30.Nie zabrakło również pizzy, którą dowieziono na tę okazję do szkoły z pobliskiej pizzerii. Jedno jest pewne, to nie ostatnie takie spotkanie ósmoklasistów. Planujemy już kolejne.
Dzieci w naszej szkole musiały być grzeczne, skoro przyszedł Mikołaj. Nie do wszystkich zdążył zajrzeć osobiście, niektórym prezenty podał przez swoich wysłanników. A tych pomocników było mnóstwo, w starszych klasach każdy był Mikołajem dla kogoś. Wielu z tych pomocników Mikołaja miało w piątek 6 grudnia na głowach czapki św. Mikołaja lub było w stroju elfa. A to dzięki akcji zainicjowanej przez SU i SKW, która polegała na tym, że ktoś kto miał na sobie takie przebranie, nie mógł być pytany!
Niektórych Mikołajów udało nam się uchwycić na zdjęciach.
Nie tylko klasy ósme były 5 grudnia na wycieczce. Tego samego dnia na wycieczki wybrały się też klasy drugie, klasa czwarta oraz klasa Vb. O wyjeździe klas ósmych do Wołomina i „Lekcji Prawa w Sądzie” już pisaliśmy na stronie internetowej. Klasy II i klasa IV pojechały do warszawskiego Multikina na film pt. „Śnieżna paczka”, którego bohaterem jest lisek polarny, pracujący na poczcie i marzący o dostarczaniu przesyłek tak jak to robią psy husky. Nasi uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli perypetie Swifti’ego i jego arktycznych przyjaciół, przed którymi ważna misja. W drodze powrotnej dzieci zjadły szybki posiłek i pobawiły się chwilę w sali zabaw.
Klasa VB obejrzała w kinie Muza w Mińsku Mazowieckim przedstawienie baletowe „Dziadek do Orzechów” wykonaniu Narodowego Baletu Kijowskiego. Spektakl bardzo piękny i magicznie wprowadził w atmosferę świąt. Nastrojowa muzyka Piotra Czajkowskiego, pełen pasji taniec i ciekawa opowieść o Klarze, która za sprawą gwiazdkowego prezentu przenosi się do krainy marzeń, w której nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko to złożyło się na piękne widowisko.
5 grudnia klasy ósme z naszej szkoły oraz z Nowych Ręczaj i Zabrańca wybrały się wspólnie na wycieczkę do Wołomina. Najważniejszym punktem wycieczki był udział w projekcie „ Lekcja Prawa w Sądzie”. W ramach tego projektu odwiedziliśmy Sąd Rejonowy w Wołominie, gdzie na sali rozpraw spotkaliśmy się z sędzią, prokuratorem oraz kuratorem społecznym. Spotkanie prowadziła pani, która jest zawodowym kuratorem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy sądu oraz prokuratury. Po spotkaniu w asyście pani policjantki przeszliśmy na Komendę Powiatowej Policji w Wołominie, gdzie obejrzeliśmy miejsce przetrzymywania osób zatrzymanych.
Potem udaliśmy się do Muzeum Nałkowskich w Wołominie. Większość z nas była tam po raz pierwszy. Dom rodzinny Zofii Nałkowskiej jest piękny i klimatyczny, więc można było poczuć atmosferę tego domu. W dodatku pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała. Po tych wszystkich wrażeniach zgłodnieliśmy, więc przekąsiliśmy co nieco i wróciliśmy do szkoły.
5.12.2019 uczniowie klas VIII A i B : Maria Cymerman, Weronika Kucharska i Maciej Żołek wzięli udział w XIV Powiatowym Konkursie Wiedzy "Człowiek Roku - Stanisław Moniuszko" w Jadowie. Do udziiału w konkursie zgłosiło się 9 szkół. Na uwagę zasługuje fakt, że materiały przekazane przez organizatora (obszerny materiał) naszpikowane były datami, nazwiskami, fragmentami listów, zdjęciami, rycinami, opisami oper, elementami graficznymi (zapis nutowy) dla niektórych utworów muzycznych. Nasi uczniowie podjęli wyzwanie, opanowali ten trudny materiał rewelacyjnie i zajęli 2 miejsce ! W nagrodę otrzymaliśmy statuetkę dla szkoły, dyplomy dla uczniów i wspaniałe albumy „70 Rocznica wybuchu drugiej wojny światowej”, podziękowania dla szkoły oraz dla opiekuna konkursu, pani Sylwii Werzbickiej. Pani Sylwia natomiast dziękuje naszej drużynie za zaangażowanie, optymizm i nadzwyczajną współpracę.
Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm rokiem Stanisława Moniuszki, dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. W przyjętej uchwale napisano m.in. że dorobek Moniuszki imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej, a jego wielkie opery takie jak „Halka” i „Straszny dwór” dotykają sedna idiomu polskości.
Naszych szkolnych artystów zapraszamy do udziału w konkursach plastycznych. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Moja wymarzona złota rybka" adresowany jest do uczniów klas 0-VIII, Konkurs Powiatowy "Proste zasady, by pokonać odpady" jest skierowany do uczniów klas 0-III.
Powered by aSc EduPage