Egzamin ósmoklasisty 2023 już za nami. W tym roku odbył się w dniach 23-25 maja. Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę. Na wyniki trzeba poczekać do lipca.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2023
- 18
DZIEŃ MATKI
Zapraszamy!
FESTYN JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ. ZAPRASZAMY!
GOOD LUCK!
24.05 EGZAMIN Z MATEMATYKI
Jutro matematyka. Dacie radę.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 23.05 - 25.05.2023
To już jutro... Ósmoklasistom życzymy powodzenia!
SUKCES NIKOLI NA FESTIWALU PIOSENKI O ZDROWIU
W Miejskim Domu Kultury w Wołominie w piątek odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu. Rywalizacja konkursowa toczyła się pomiędzy uczniami szkół podstawowych z naszego powiatu, w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I - V oraz kl. VI - VIII. I wszystko to na jednej scenie, na której wystapiło 9 Szkół Podstawowych z naszego powiatu!
6Młodzi wykonawcy z okolicznych szkół wykonali piosenki, które dotyczyły szeroko rozumianego zdrowia, a głównym hasłem, które przyświecało konkursowi było „Zdrowie dla Wszystkich”. Reprezentantka naszej szkoły, Nikola z kl.4b zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy sukcesu i oczywiście talentu, który koniecznie trzeba rozwijać!
GMINNY KONKURS MUZYCZNY "NA LUDOWĄ NUTĘ"
W piątek 19 maja odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Muzyczny "Na ludowa nutę". Dzieci występowały w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 latki i 5-6 latki. Konkurs swoim występem uświetnili przedstawiciele Klubu Seniora w Poświętnem. Gratulujemy również dla naszym małym artystom miejsca na podium! Było pięknie!
19
WYCIECZKA KLAS 4-6 DO KAZIMIERZA DOLNEGO
Tydzień temu klasa 8b, teraz klasy 4-6 przekonały się, że Kazimierz Dolny ma jedyny, niepowtarzalny klimat. Zachwyca wspaniałym rynkiem z zachowanymi kamienicami renesansowymi, kramami na których można kupić słynne koguty, różnorodne pamiątki, a ostatnio nawet hit tego sezonu ….maskotki gęsi. Nad miastem góruje majestatyczna fara pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku i baszta obronna.
62Co prawda pogoda próbowała nam skomplikować nasze plany turystyczne, ale majowy deszczyk nie robił na nas większego wrażenia, więc i tak weszliśmy na Wzgórze Trzech Krzyży, by podziwiać panoramę Wisły, wijącej się poprzez wioski, lasy i wzgórza. Rejon Kazimierza Dolnego jest również znany dzięki swoim wąwozom lessowym, do których też się wybraliśmy. Wystarczyło tylko mocno zawiązać buty i uważać na korzenie, polujące na turystów z zadartymi głowami podziwiających ten cud natury. Kolejnym punktem programu był rejs po Wiśle, a potem jeszcze spacer po małym rynku z odrestaurowanymi dawnymi jatkami koszernymi i synagogą z 1677 roku, zakup pamiątek i powrót do domu.
HARMONOGRAM ZEBRAŃ Z RODZICAMI KLAS IV-VIII
17.05.2023, godz. 17.00
kl.4a - sala 103
kl.4b - sala 203
kl.5a - sala 113
kl.5b - sala 214
17.05.2023, godz.18.00
kl.6a - świetlica
kl.6b - sala 204
kl.7 - sala 215
kl.8a (+zapoznanie z procedurami egzaminacyjnymi) - sala 205
kl.8b (+zapoznanie z procedurami egzaminacyjnymi) - sala 206
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Naszą szkołę odwiedził pan policjant, który dzieciom z zerówek opowiedział o swojej pracy, a także przybliżył podstawowe zasady bezpieczneństwa.
1
II GMINNY KONKURS GRAMATYCZNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W poniedziałek 8.05 odbył się w naszej szkole II Gminny Konkurs Gramatyczny z Języka Angielskiego dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, który objęty został honorowym patronatem przez Wójta Gminy Poświętne Sylwestra Niźnika. Podczas konkursu sprawdzana była znajomość alfabetu i umiejętność sprawnego literowania, znajomość trzech form czasowników nieregularnych i ich znaczenia, znajomość czasów gramatycznych oraz umiejętność wyszukiwania wyrazów z podanego słowa. W konkursie wzięło udział 10 uczniów ze szkół naszej gminy.Dwie z naszych uczennic znalazły się na podium, Wila z kl.8b, zajęła pierwsze miejsce, a Adela z klasy 7 trzecie. Gratulujemy!!!
12
Warsztaty „Igłą i szydełkiem”
We wtorek 09.05.2023 o godz. 14.30 odbyło się pierwsze spotkanie w ramach warsztatów „Igłą i szydełkiem”. Zainteresowanie tematem było duże – uczniowie dopisali i chętnie uczyli się trudnych podstaw szydełkowania. Organizatorki zaprosiły do współpracy Malwinę z klasy 5a. Malwina ma na swoim koncie dużo imponujących prac wykonanych szydełkiem. Przygoda z szydełkiem jest bardzo „wciągająca”. Uczy koncentracji uwagi, jest dobrym sposobem na relaks, na pozytywne wykorzystanie czasu wolnego. To również chwila na miłą koleżeńską rozmowę. Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania. Będą odbywały się zawsze we wtorki od 14.30. Uczestnicy przynoszą włóczkę , szydełko i dobry nastrój.
MAGICZNY KAZIMIERZ DOLNY
Kazimierz Dolny to szalenie urocze miasteczko położone nad Wisłą, do którego udali się uczniowie klasy VIII b. Zwiedzanie Kazimierza Dolnego zajęło nam kilka godzin. Najpierw zwiedzaliśmy miasteczko jadąc Eko-busikami, następnie szliśmy pieszo w wąwozie Korzeniowy Dół. Spacerowaliśmy po rynku głównym, chłonąc klimat miasteczka. Udaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Zaraz po sąsiedzku, obok góry, na najwyższym wzgórzu Kazimierza Dolnego, zwiedzaliśmy ruiny tutejszego zamku oraz basztę. To była nasza,ostatnia wycieczka klasowa…
12
MAJÓWKA KLASY 1B
A to urokliwe miejsce, w którym uczniowie kl.1b spędzali aktywnie czas, to Gajówka Struga.
2
ŚWIETO KONSTYTUCJI
Pierwsza w Europie i druga na świecie, uchwalona 232 lat temu - Konstytucja 3 Maja.
DZIEŃ FLAGI
Dzień FlagiTo święto, które upamiętnia historię naszych barw oraz symboli narodowych. To również dzień Polonii i Polaków za Granicą.
ŚWIĘTO PRACY I 19.ROCZNICA WEJŚCIA DO UE
1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE.
Święto Pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, jest obchodzony od 1890 roku. Upamiętnia on majowe demonstracje i śmierć robotników w Chicago w 1886r. Protestowali przeciwko zwolnieniom, domagali się 8-godzinnego dnia pracy.
AKCJA "ŻONKILE"
Walczyli mimo braku nadziei na zwycięstwo.
19 kwietnia minęła 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, a POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, po raz jedenasty organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Również nasza placówka włączyła się w obchody rocznicy, organizując zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej.
25.04.23 uczniowie klasy III po wysłuchaniu opowiadania Katarzyny Jackowskiej-Enemuo pod tytułem „Było – nie ma – jest” starali się zrozumieć i zilustrować uczucie tęsknoty. Tekst ten mówi o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą, w którym razem z bohaterką odbywały podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a o których chcemy pamiętać, doskonale oddaje hasło przyświecające akcji: „Łączy nas pamięć”.
Jaka jestem? Warsztaty ekologiczne z okazji Dnia Ziemi
Jaka jestem? – zastanawia się planeta Ziemia. Jestem zawstydzona, gdy jest brudno; zawiedziona, gdy ludzie mnie zaśmiecają. Jestem piękna, gdy rozkwitają kolorowe kwiaty i radosna, gdy ludzie mnie nie niszczą - w taki sposób uczniowie naszej szkoły mówią w imieniu Ziemi.
8220 kwietnia klasy 4-8 uczestniczyły w warsztatach ekologicznych, zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Ziemi. To był wyjątkowy dzień. Każda klasa miała za zadanie uprzątnąć fragment terenu w okolicach szkoły. Dla urozmaicenia, młodzież bawiła się w eko-detektywów. Każda grupa musiała odnaleźć kilkanaście obiektów, m.in. coś, co mogliby pokochać, coś, co mogłoby być domkiem dla krasnala, coś pięknego, coś żółtego... Po powrocie do szkoły na uczniów czekały zadania i zabawy. Przedstawiciele każdej klasy rozwiązywali quiz o tematyce przyrodniczej. Było malowanie koszulek, tworzenie mapy świata z kolorowej cieczy nienewtonowskiej, zabawa na spostrzegawczość oraz bardzo trudne (i zabawne) zadanie – uratowanie niebieskiego misia Stefana, jego ulubionej zabawki oraz planety Ziemi. Liczyła się zręczność i współpraca w grupie, ponieważ żadna z rzeczy nie mogła upaść na podłogę, a młodzież nie mogła używać do wykonania zadania rąk. Było dużo emocji i jeszcze więcej śmiechu. Poza tym uczniowie wymyślali rymowanki na temat Ziemi. Powstały piękne dzieła.
RYMOWANKI NA DZIEŃ ZIEMI
Gdy znajdziesz kwiatek w lesie kolego,
To go nie zrywaj – czy wiesz dlaczego?
Bo dzięki niemu planeta Ziemia
Jest najpiękniejsza, piękniejszej nie ma.
Gdy czasem podziwiasz lecące ptaki,
Gdy widzisz sunące w trawie ślimaki,
Pomyśl jak piękna jest wokół przyroda
I lasy i łąki i góry i woda.
Klas 8a
Nasza Ziemia dobrze wie - czwarta klasa stara się,
dbać o środowisko i sprzątać po sobie wszystko.
Piękna nasza przyroda, niszczyć jest ją szkoda.
Nasza planeta zaprasza nas – sprzątać czas!
Klasa 4a
My o Ziemię wszyscy dbamy,
o niej nie zapominamy.
Trzy zasady stosujemy,
od przedszkola o nich wiemy.
Segregujemy odpady,
chociaż pomysł ten ma wady.
Trzeba znać materiał śmieci
ale to już wiedzą dzieci.
Większy problem jest z kolorem
kontenera oraz worem.
Gdy się to już zapamięta
stosować – rzecz święta.
Oszczędzamy prąd i wodę,
choć na życia osłodę
i tak ich używamy.
Ważne, że zasady się trzymamy.
Wychodząc z pokoju światło gasimy,
kran zakręcamy
i nawet się nad tym nie zastanawiamy.
A trzecia zasada jest taka,
że gdy spotkasz nieboraka,
który tych trzech zasad nie zna
obowiązkiem jest powiedzieć,
przekazać je przez nas.
Klasa 7 (Ada Macnar)
Na koniec każda klasa tworzyła żywy obraz. Nie jest łatwo ułożyć z kilkunastu osób kształt roweru lub turysty spacerującego po górach, ale przy tak wspaniałej współpracy – udało się! Uczniowie zamienili się również w kwiaty, drzewo, rybę, serce i… żyrafę.
W ramach projektu „Jaka jestem?” powstały też piękne plakaty, które stanowią teraz ozdobę szkolnego korytarza oraz model Ziemi, na którym znalazły się wypowiedzi naszej planety.
Zakończeniem projektu było posadzenie na terenie szkoły magnolii oraz wręczenie nagród dla klas, które najlepiej poradziły sobie z quizem ekologicznym. Kolejnym miłym akcentem było rozstrzygnięcie konkursu „Mistrz mapy”. Do finału konkursu zakwalifikowało się aż 29 osób! Wszyscy są mistrzami mapy, a wyniki w poszczególnych kategoriach są następujące:
W kategorii klas 5:
I miejsce - Maciej G.
II miejsce – Luiza Ś.
III miejsce – Kornel Sz.
W kategorii klas 6:
I miejsce – Dominik G.
II miejsce – Kamila K.
III miejsce – Julia B.
W kategorii klas 7 i 8:
I miejsce – Jakub B.
II miejsce – Błażej N. oraz Kacper W.
III miejsce – Maciej L.
Wszystkim uczestnikom konkursu oraz warsztatów gratulujemy!
Organizatorki: Beata Kostrzewska i Anna Stradowska
Apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 5
APEL KL.1-3 Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI
28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który przygotowała klasa 3 wraz z wychowawcą. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
11
Archiwum Aktualności