11 listopada to ważne święto narodowe, które często obchodzimy również w klasach młodszych. Nic dziwnego - to dobra okazja, by porozmawiać o tym, czym są symbole narodowe, patriotyzm czy sama niepodległość. Co to oznacza, że żyjemy w niepodległym państwie? Jakie są polskie tradycje?
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASACH I-III
- 1
WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
W październiku biblioteka zorganizowała konkurs dla klas 1-3
,,Mój przyjaciel z bajkowej krainy”.
Wpłynęło wiele ciekawych prac. Zwyciężyły prace następujących osób:
I miejsce – Nela z kl. 1a
II miejsce – Ala z kl. 3a
III miejsce – Lena K. z kl. 1b
Gratulujemy pomysłów.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Zespole Szkół w Poświętnem odbyła się 9 listopada.Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci z grupy czterolatków. Jako pierwsze wystąpiły „Żabki” , potem ,,Motylki" a na koniec najmłodsza grupa ,,Biedronek".
3Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka magiczną kredką przez Panią Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU
10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo bądź biało-czerwono i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne i śpiewały piosenki.
Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
Nasza szkoła przygotowuje się na Święto Niepodległości
- 3
Zamień Google na gogle
Zamień Google na gogle – wyloguj się i idź popływać. Ale dlatego przede wszystkiem, że pływanie to zdrowie i radość, że umiejąc pływać, można w stu procentach korzystać z dobrodziejstw powietrza, słońca i wody, korzystać z najpiękniejszych rzeczy, jakie dać może obcowanie z Naturą.
Od października grupa 45 uczniów kl. IV-VIII wraz z opiekunami systematycznie uczestniczy w zajęciach na basenie OSiR w Wołominie. Przygotowany plan zajęć ma za zadanie zaspokoić określone zainteresowania sportowe uczniów, nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, zapewnić rozrywkę i aktywny wypoczynek po nauce szkolnej, zaspokajać ich potrzeby ruchowe oraz korygować, poprawiać i zapobiegać powstawaniu wad postawy. Zajęcia na basenie mają na celu oswojenie dzieci ze środowiskiem wodnym, przezwyciężenie lęku, jak również zdobycie podstawowych umiejętności w pływaniu oraz doskonalenie nauki pływania.. Ma na celu przygotowanie uczniów do właściwej nauki pływania.
POLA NADZIEI 2022
Pola Nadziei to akcja charytatywna, której celem jest szerzenie idei hospicyjnej i wspieranie działalności hospicjów na świecie. Ośrodek Hospicjum Domowe (OHD) od lat aktywnie angażuje się w organizację tego przedsięwzięcia. Poprzez uczestnictwo w Polach Nadziei dajemy prawdziwą nadzieję pacjentom – osobom chorym na nieuleczalne choroby oraz ich bliskim. Dla jednych wyrazem tej nadziei będzie towarzyszenie choremu, dla innych wsparcie finansowe czy modlitewne.
11W ramach naszej akcji nadzieja uzewnętrznia się też w cebulkach żonkili, które po zasadzeniu kwitną nie tylko w ogrodach i na rabatach, ale również w sercach tych, którzy je posadzili oraz tych, którzy z tego daru będą korzystać. Akcja „Pola Nadziei” już za nami – w tym roku udało się wspólnie zebrać 540 zł złotych. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to piękne dzieło. Naszą wdzięczność kierujemy do Rady Rodziców, która przekazała na ten piękny cel 200zł.
Samorząd Uczniowski
Szkolne Koło Wolontariatu
WYCIECZKA KLAS II-III W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
W dniach 24-26 .10 klasy drugie, klasa trzecia i dwie dzielne dziewczynki z oddziału 0 a były na wycieczce w Górach Świetokrzyskich. Podczas trzydniowego pobytu dzieci zwiedzały Osade Średniowieczna, Święty Ķrzyż -pobenedyktyński zespół klasztorny. Zwiedzaliś też ruiny Zamku w Chęcinach, a także uczestniczyli w warsztatach z pszczelarzem.
47Udało się zdobyć najwyższy szczyt Gór Swietokrzyskich - Łysicę (614 m), a dzielni zdobywcy otrzymali dyplom. Dzieci odwiedziły Muzeum Henryka Sienkiewicz w Oblegorku. Uczniowie byli również z wizytą u Bartka. Piękne pamiątki nabyć można było podczas pobytu w Muzeum Minerałów.
Wszyscy uczestnicy nie mieli ze sobą telefonów i było Super!
Sport i zabawa – wycieczka klas 4a i 4b
28 października uczniowie z klas 4a, 4b oraz czworo z 6b wybrali się na wycieczkę integracyjną do Ząbek. Celem naszej wyprawy było aktywne i wspólne spędzanie czasu. Dużo pozytywnych emocji przyniosły uczniom rozgrywki na kręgielni. Wszystkie drużyny spisały się fantastycznie. Posileni pyszną pizzą, relaksowali się podczas zabaw na basenie, a największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście zjeżdżalnia. Dobre humory dopisywały do końca wycieczki, czego wyrazem był wspólny śpiew w autokarze. To była bardzo miła wyprawa!
9
PAMIĘTAMY...
- 1
"Dla tych, którzy odeszli” – Gellnerowa Danuta
Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.
Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień -
Pierwszy dzień
Listopada.
JESIENNE DZIEWCZYNY
- 4
WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH
Pierwszoklasiści wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Argo City. Dzieci zapoznały się z procesem kiszenia kapusty. Przygotowały produkty do kwaszenia, szatkowały oraz ubijały kapustę wałkiem w beczkach.
36Ale to nie wszystkie atrakcje, bo była jeszcze przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, kopalnia złota, leśny labirynt, układnie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, połów drewnianych rybek, rzuty podkowami do celu oraz wiele innych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
31.10 DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
31 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu będą się odbywały jedynie zajęcia opiekuńcze z nauczycielem dyżurującym w godz. 7.30 - 15.30.
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
25 października kolejna grupa dzieci powiększyła grono uczniów szkoły podstawowej. Pod kierunkiem nauczycieli uczniowie klasy 1a i 1b przygotowali program, który podobał się rodzicom, tym samym dzieci zdały swój pierwszy egzamin. Na pamiątkę pasowania na ucznia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale, maskotki, ołówki. Uroczystość zakończono słodkim poczęstunkiem.
9
KONKURS DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I KLAS ZEROWYCH
TURNIEJ SZACHOWY
We wtorek 25.10.2022 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu Wołomińskiego w Szachach drużynowych w Leśniakowiźnie. W wyniku rywalizacji nasi uczniowie osiągnęli wspaniałe wyniki:
1. w kategorii młodzieżowej (uczniowie klas starszych) - 3 miejsce na 12 grup biorących udział w turnieju.
2. w kategorii dzieci młodszych - 5 miejsce na 12 grup biorących udział w turnieju.
9
ZIELONA SZKOŁA
W dniach 18- 21 października 13 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w czterodniowej Zielonej Szkole w Cieszynie. W pierwszym dniu zwiedziliśmy przepiękny zamek i park w Pszczynie. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu udaliśmy się jeszcze do czeskiego Cieszyna. Następnego dna obejrzeliśmy piramidy w Ustroniu, czekoladową rzeźbę Małysza w Wiśle, a potem relaksowaliśmy się na basenach w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Wieczorem, jeszcze tego samego dnia, daliśmy radę pójść na kolejny space po Cieszycie.
8W czwartek czekał na nas Wiedeń. Niezapomniane wrażenia. Dla wielu z nas był to najwspanialszy dzień wycieczki. Do schroniska wróciliśmy o pierwszej w nocy następnego dnia. Po kilku godzinach snu, w piątek wyruszyliśmy w drogę powrotną. Krotki postój w Częstochowie na Jasnej Górze na zadumę i modlitwę i późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi i bardzo zintegrowani, wróciliśmy do Poświętnego. Czekamy na następną, równie przepiękną wycieczkę.
POLA NADZIEI
WYCIECZKA DO ARGO CITY
21 października zerówki wybrały się do ARGO CITY, aby tam obchodzić Święto Ziemniaka. Podczas wycieczki dzieci zapoznały się z procesem wykopywania ziemniaków. Jesienne wykopki zakończyły się skosztowaniem pieczonych ziemniaków. Zerówkowicze poznali również różne rodzaje dyni i sposoby ich wykorzystania. Do dodatkowych atrakcji należały miedzy innymi przejażdżka wozem, kopalnia złota, leśny labirynt, zjeżdżalnia linowa - tyrolka i wiele innych zabaw na świeżym powietrzu.
37
KONKURS PLASTYCZNY
PRZEDSZKOLAKI W SALI ZABAW "FIKOŁKI"
W piątek 21.10 dzieci z grup: Biedronki, Motylki oraz Żabki wybrały się do sali zabaw „Fikołki” w Wołominie na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym. Przedszkolaki świetnie spędziły czas na wspólnej zabawie oraz integracji międzygrupowej.
25
QULTUARALNA EKIPA SPĘDZIŁA KULTURALNIE CZAS W OCH-TEATRZE
QULTUARALNA EKIPA SPĘDZIŁA KULTURALNIE CZAS W OCH TEATRZE
19 października grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszyła do Warszawy do OCH Teatru. Naszym celem było obejrzenie sztuki A. Fredry „ Zemsta”. Spektakl w absolutnie brawurowej obsadzie, w reżyserii znanego z ironii specjalisty od Gombrowicza, Waldemara Śmigasiewicza, a na scenie min. w roli Cześnika, – Cezary Żak, Józef Papkin – Artur Barciś.
,Zemsta" Aleksandra Fredry to mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci. Dwaj sąsiedzi Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to zapiekli wrogowie, uwikłani w absurdalny spór o mur graniczny. Ciekawą postacią okazuje się Papkin- śmieszny żołnierz samochwał, tchórz i hipochondryk. Kolejnym interesującym wątkiem dramatu jest płomienny romans Klary, młodej wychowanicy Cześnika i Wacława, Rejentowego syna.
Młodzież utrwaliła sobie najważniejsze wiadomości o dramacie jako rodzaju literackim oraz o rodzajach komizmu. Mimo, że język „Zemsty” mógł być nie zawsze zrozumiały dla młodych czytelników, to jednak po obejrzeniu adaptacji komedii nie będą mieć problemu z zapamiętaniem charakterystycznych przysłów i powiedzonek, które stanowią doskonałe dowcipne podsumowanie całej sztuki: „Zgoda, Bóg wtedy rękę poda” no i „ Niech się dziej wola nieba , z nią się zawsze zgodzić trzeba”.
Archiwum Aktualności