• PODZIEL SIĘ DOBREM

• Koło wolontariatu działające w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poświętnem organizuje zbiórkę środków czystości oraz żywności długoterminowej dla Domów Dziecka oraz Rodzin Zastępczych z terenu Powiatu Wołomińskiego pn. "Podziel się dobrem!''.

Celem akcji jest wsparcie dzieci z Domów Dziecka oraz dzieci przebywających w pieczy zastępczej, jak również uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W placówkach i rodzinach zastępczych najmłodsi wychowankowie mają zaledwie kilkanaście dni, a najstarsi kilkanaście lat. Dlatego też zakres potrzeb jest bardzo duży oraz zróżnicowany.

Będziemy zbierać: żele do kąpieli, szampony, szczoteczki i pasty do zębów, mydło, proszki do prania i płyny do płukania, ale również żywność długoterminową: ryż, makaron, mąkę, kaszę, olej.

Przebieg akcji

• Przewodniczący klas lub wychowawcy losują produkt (każda klasa zbiera jeden rodzaj darów).
            • Uczniowie przynoszą do szkoły dary do końca listopada.
            • Zebrane dary zostają przekazane przez opiekuna wolontariatu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie.
            • Koordynatorzy PCPR przekazują dary wychowankom Domów Dziecka i rodzinom zastępczym z terenu Powiatu wołomińskiego.
          • DZIEŃ W PIŻAMACH

• 30 października  odbył się w naszej szkole „Dzień w piżamach”. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję charytatywną fundacji „Gdy Liczy się Czas" na rzecz dzieci chorych na choroby nowotworowe.

Piżamy to standardowe ubrania chorych dzieci i wielu małych pacjentów onkologicznych spędza w nich całe dnie. Dlatego Dzień w piżamach” to przede wszystkim dzień zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię.Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi, ale jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie.

Podczas tego dnia udało się zebrać kwotę 300zł, która w całości została przekazana na konto fundacji „Gdy liczy się czas”.

• AKCJA NAKRĘTKA KRĘCI SIĘ DALEJ

• W tym roku szkolnym także zbieramy plastikowe zakrętki. Nie wyrzucaj co kosza, przynieść do specjalnego pojemnika –serca, które stoi przed szkołą

Dlaczego akurat zakrętki?

Zakrętki, zwane też nakrętkami, zajmują mało miejsca i przy dużych, zorganizowanych zbiórkach łatwiej mniejszym kosztem je magazynować.

Jakie zakrętki zbierać?

Wszystkie te, które są plastikowe. Byle były przez nas oczyszczone i pozbawione tekturowych, plastikowych czy metalowych elementów – niektóre zakrętki je posiadają, np. te od ketchupu czy po kawie w słoiku. Metal może się znajdować także w zakrętkach płynów do spryskiwania. Nakrętki nie mogą mieć też etykiet, cen.

Zbieramy zatem zakrętki z plastikowych butelek, zakrętki po nabiale czy soku w kartonie, różnego rodzaju nakrętki po kosmetykach, płynach do prania, płukania czy innych środkach czyszczących. Nadają się także pojemniki po Kinder Niespodziankach czy plastikowe dozowniki.

Skąd się wzięła akcja  nakrętkowa?

W Polsce ideę akcji nakrętkowej w 2008 roku rozpowszechnili studenci z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, obecnie koordynatorzy całego przedsięwzięcia (zakretki.info). Zaczęło się od tego, że grupka młodych ludzi chciała pomóc znajomemu, więc wpadli na pomysł zorganizowania charytatywnej zbiórki. To, co z początku wydawało się niemożliwe, okazało się wielkim sukcesem, a akcja zakrętkowa opanowała już całą Polskę.

Wolontariat ZSP

• BohaterOn w naszej szkole

• BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w tym projekcie.

Podczas zajęć uczniowie klasy IVA i VIA zapoznali się opowiadaniem Magdaleny Górskiej "Iskra nadziei", rozwiązywali szereg zadań związanych z Powstaniem Warszawskim. Czwartoklasiści wykonali też piękne ilustracje.