Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Z okazji andrzejek wróżyły sobie panny, a z okazji katarzynek - kawalerowie. My postanowiliśmy zajrzeć w przyszłość 28 i 29 listopada. Pamiętajmy jednak, że wróżby to tylko zabawa i nie należy ich traktować poważnie.
ANDRZEJKI
- 7
„Nie bądź sknera, kup pampera”
Drodzy Rodzice!
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami.
To idealny czas, aby zrobić coś dobrego dla innych- szczególnie dla tych małych i bezbronnych.
Zachęcamy zatem do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Nie bądź sknera, kup pampera” .
Dary będziemy zbierać w dniach 1-12.12.2023r. przy wejściu do szkoły obok szatni szkolnej.
Koncert Filharmonii Narodowej dla kl.1-3
23 listopada odbyło się kolejne "Spotkanie z muzyką". Odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Narodowej, która już od wielu lat dociera z koncertami do szkół. Spotkania z Muzyką są szansą na rozwijanie muzycznych zainteresowań, poznanie gatunków muzyki, specyfiki instrumentów oraz doświadczanie emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką. W audycji muzycznej wzięli udział uczniowie klas młodszych naszej szkoły. Cieszymy się, że mogą mieć cyklicznie kontakt z muzyką klasyczną, która jest bardzo ważna w wychowaniu dzieci. Z niecierpliwością czekamy na kolejne muzyczne wydarzenia!
11
Poznajcie laureatów XI Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej
W piatek 24 listopada odbyła się jedenasta edycja Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Młodzi artyści rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Wykonawców oceniali jurorzy reprezentujący szkoły uczestniczące w konkursie, a zadanie mieli niełatwe, bo uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych.
39Po niełatwych obradach jury wyłoniło następujących zwycięzców:
WYNIKI W KATEGORII KLAS IV-VII
- I miejsce Nikola Jabłecka („Diamonds” - Rihanna)
- II miejsce Lena Lewicka (Lovely”- Billie Elish) i Julia Ulejczyk „Say Yes To Heaven” Lana Del Rey)
- III miejsce Viktoria Gąsiorek („One More Time” - Britney Spears) i Aleksandra Więch („Love Again” Dua Lipa)
- Wyróżnienia: Łucja Gawryś, Wiktoria Gołoś, Aleksandra Królikowska, Kalina Poks, Zuzanna Sokal, Liliana Stępień.
WYNIKI W KATEGORII KLAS VII-VIII:
- I miejsce Nadia Kieś („Flowers” Miley Cyrus) i Julia Urbanowska („Say You Won’t Let Go” - James Arthur)
- II miejsce Lena Rojek („The Letter” Jann) i Natalia Tlaga („My Heart Will Go On” - Celine Dion)
- III miejsce Izabela Cyran (Daylight” David Kushner)
- Wyróżnienia: Lena Gawryś, Kacper Karczewski, Nikola Miąsko.
GRATULUJEMY !!!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu, ale też za przybycie i wspólną zabawę, nauczycielom za pomoc okazaną swoim uczniom, jurorom za pracę w komisji konkursowej, a sponsorom za ufundowanie statuetek, upominków i poczęstunku.
Do zobaczenia za rok!
DZIĘKUJEMY ZA TALENCIAKI
Dziękujemy wszystkim za wsparcie okazane nam w ramach akcji Szkoły Pełne Talentów. Za zebrane talenciaki otrzymaliśmy gry planszowe, które już cieszą uczniów w świetlicy szkolnej. Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na Państwa pomoc. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
17 listopada w naszej szkole odbyła się XIII edycja akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W akcji udział wzięli uczniowie klas IV - VIII, którzy podczas lekcji matematyki sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, ze względu ma swoją niecodzienną formułę, pozwalił uczniom na utrwalenie wiedzy i przypomnienie Tabliczki Mnożenia poprzez zabawę.
3
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
PAMIĘTAJMY, ŻE DZIECI MAJĄ SWOJE PRAWA ALE RÓWNIEŻ I OBOWIĄZKI.
Dzień życzliwości
21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do poruszenia w czasie lekcji tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych. Tego dnia każdy kto odwiedził szkolną bibliotekę losował ,,dobre słowo” dla siebie, mógł również wylosować i wręczyć życzenia koleżance lub koledze. Tego dnia wszyscy opuszczali bibliotekę z szerokim uśmiechem na twarzy.
15
SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY
DZIEŃ PRAW DZIECKA
GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dziękujemy naszym uczniom za udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości, a uczennicy kl.8, Adzie, gratulujemy zwycięstwa w Konkursie literackim "Myślę o Tobie Ojczyzno”. A konkursowe zadanie do łatwych nie należało, ponieważ polegało na napisaniu wiersza patriotycznego. Cieszymy się z sukcesu Ady i jeszcze raz gratulujemy!
7
POLA NADZIEI 2023
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Obsługi i wszyscy przyjaciele naszej szkoły…
Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy zaangażowali się w zakup cegiełek w postaci cebulek żonkili, aby wspomóc Hospicjum Domowe w Warszawie przy ul. Tykocińskiej. To dzięki Wam udało się zebrać 460 zł. Część cebulek została posadzona w naszym szkolnym ogrodzie. Teraz pozostało nam czekać na wiosnę i efekty naszej pracy, kiedy to wraz z pierwszymi promieniami słońca zaczną z ziemi wychylać swe główki żonkile - symbol nadziei dla podopiecznych Hospicjum
Będzie pięknie!
Wolontariat ZSP w Poświętnem
KONCERT ZESPOŁU "LIMBOS"
6 listopada do naszej szkoły zawitał Zespół muzyczny Limbos z koncertem pt. „Światowe tematy muzyczne". Uczniowie mieli okazję do wysłuchania utworów instrumentalnych z różnych stron świata: „Poszukiwacze szczęścia", „Marsz Radetzky'ego", utwór z filmu „Różowa pantera", „V taniec węgierski” i parę innych.
3W drugiej części koncertu na scenie pojawił się wokalista zespołu, pan Leszek Kowalik, który w trakcie swego występu zaśpiewał znane przeboje radiowe: „Jeszcze będzie pięknie", „Herbata z imbirem" i „Nic dwa razy". Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali „Supermoce".
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KLASACH 4-8
Tradycją jest, że z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole rozbrzmiewają najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Tak było i w tym roku. Każda klasa (IV- VIII) z powagą podeszła do zadania i w przepiękny sposób zaczarowała wszystkich swoimi głosami w podniosłych aranżacjach. Mogliśmy usłyszeć między innymi: „Dziewczynę z granatem”, „Szarą piechotę”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani” i kilka innych piosenek żołnierskich.
25Występ klasy 4a:
Występ klasy 4b:
Występ klasy 5a:
Występ klasy 5b:
Występ klasy 6a:
Występ klasy 6b:
Występ klasy 7a:
Występ klasy 7b:
Występ klasy 8:
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KL.0-3
11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność.
Uczniowie klasy 2a przypomnieli wszystkim oglądającym ich występ, jakie mamy symbole narodowe oraz jaka jest ich funkcja i symbolika. Dzieci wcieliły się również między innymi w rolę dziennikarki, leśniczego, poetki, piosenkarki i ucznia, by przedstawić różne aspekty postrzegania ojczyzny i miłość do niej, widzianą przez pryzmat różnych profesji, czy nawet wieku. Podczas apelu wystąpił również pan Artur Elsner, który zagrał na akordeonie i zaśpiewał razem z dziećmi kilka wojskowych piosenek.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o Marszałku Józefie Piłsudskim, poznały Polskie symbole narodowe i wspólnie odśpiewały Hymn Polski.
4
SZKOŁA DO HYMNU
Już kolejny raz uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. 10 listopada 2023 roku, dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na górnym i dolnym korytarzu oraz w przedszkolu, aby o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewać wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” – nasz hymn państwowy.
10
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości. Data 11 listopada upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm po I wojnie światowej, a zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego, które po 123 latach zaborów, znów pojawiło się na mapie świata.
Jesień z książką
Konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV-VIII
1. Konkurs trwa od 13.11.2023 do 4.12.2023
2. Celem konkursu jest:
- promocja czytelnictwa,
- popularyzacja wartościowej literatury,
- pobudzanie wyobraźni i ciekawości świata.
3. Zasady konkursu:
a) w każdy poniedziałek na terenie szkoły na jesiennym liściu umieszczony zostanie fragment z książki, znajdującej się w bibliotece (w sumie 4 fragmenty);
b) zadanie konkursowe polega na odnalezieniu konkursowego liścia, odgadnięciu autora oraz tytułu książki z której pochodzi wybrany fragment;
c) do 5 grudnia oddajemy karty z odpowiedziami do biblioteki szkolnej. Karta powinna zawierać - imię, nazwisko oraz klasę uczestnika. (Karty odpowiedzi wraz z rozpoczęciem konkursu do odebrania w bibliotece szkolnej)
d) wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej punktów.
4. Ogłoszenie wyników odbędzie się do 15 grudnia.
Zapraszam, Agata Rońda-Rozbicka
DZIEŃ JEŻA W KLASIE 2B
Kl. 2b bierze udział w ogólnopolskim projekcie ,,Kreatywne dni nietypowe”. 9.11 obchodziliśmy Dzień Jeża. Ponieważ jeże widzą świat w kolorach: czarnym, białym i szarym dzieci przyszły ubrane w te kolory. Była to doskonała okazja, by uczniowie dowiedzieli się o tym zwierzęciu jak najwięcej. Na przykład tego, że jeże, które można spotkać w parkach oraz w ogrodach, są pod ochroną. Prócz ciekawostek o jeżach dzieci nauczyły się, jak zadbać o ten zagrożony wyginięciem gatunek.
7
ŚWIĄTECZNA POCZTÓWKA
PODZIEL SIĘ DOBREM
Koło wolontariatu działające w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poświętnem organizuje zbiórkę środków czystości oraz żywności długoterminowej dla Domów Dziecka oraz Rodzin Zastępczych z terenu Powiatu Wołomińskiego pn. "Podziel się dobrem!''.
Celem akcji jest wsparcie dzieci z Domów Dziecka oraz dzieci przebywających w pieczy zastępczej, jak również uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W placówkach i rodzinach zastępczych najmłodsi wychowankowie mają zaledwie kilkanaście dni, a najstarsi kilkanaście lat. Dlatego też zakres potrzeb jest bardzo duży oraz zróżnicowany.
Będziemy zbierać: żele do kąpieli, szampony, szczoteczki i pasty do zębów, mydło, proszki do prania i płyny do płukania, ale również żywność długoterminową: ryż, makaron, mąkę, kaszę, olej.
Przebieg akcji
- Przewodniczący klas lub wychowawcy losują produkt (każda klasa zbiera jeden rodzaj darów).
- Uczniowie przynoszą do szkoły dary do końca listopada.
- Zebrane dary zostają przekazane przez opiekuna wolontariatu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie.
- Koordynatorzy PCPR przekazują dary wychowankom Domów Dziecka i rodzinom zastępczym z terenu Powiatu wołomińskiego.
Archiwum Aktualności