Kl. 2b bierze udział w ogólnopolskim projekcie ,,Kreatywne dni nietypowe”. 9.11 obchodziliśmy Dzień Jeża. Ponieważ jeże widzą świat w kolorach: czarnym, białym i szarym dzieci przyszły ubrane w te kolory. Była to doskonała okazja, by uczniowie dowiedzieli się o tym zwierzęciu jak najwięcej. Na przykład tego, że jeże, które można spotkać w parkach oraz w ogrodach, są pod ochroną. Prócz ciekawostek o jeżach dzieci nauczyły się, jak zadbać o ten zagrożony wyginięciem gatunek.
DZIEŃ JEŻA W KLASIE 2B
- 7
ŚWIĄTECZNA POCZTÓWKA
PODZIEL SIĘ DOBREM
Koło wolontariatu działające w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poświętnem organizuje zbiórkę środków czystości oraz żywności długoterminowej dla Domów Dziecka oraz Rodzin Zastępczych z terenu Powiatu Wołomińskiego pn. "Podziel się dobrem!''.
Celem akcji jest wsparcie dzieci z Domów Dziecka oraz dzieci przebywających w pieczy zastępczej, jak również uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W placówkach i rodzinach zastępczych najmłodsi wychowankowie mają zaledwie kilkanaście dni, a najstarsi kilkanaście lat. Dlatego też zakres potrzeb jest bardzo duży oraz zróżnicowany.
Będziemy zbierać: żele do kąpieli, szampony, szczoteczki i pasty do zębów, mydło, proszki do prania i płyny do płukania, ale również żywność długoterminową: ryż, makaron, mąkę, kaszę, olej.
Przebieg akcji
- Przewodniczący klas lub wychowawcy losują produkt (każda klasa zbiera jeden rodzaj darów).
- Uczniowie przynoszą do szkoły dary do końca listopada.
- Zebrane dary zostają przekazane przez opiekuna wolontariatu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie.
- Koordynatorzy PCPR przekazują dary wychowankom Domów Dziecka i rodzinom zastępczym z terenu Powiatu wołomińskiego.
DZIEŃ W PIŻAMACH
30 października odbył się w naszej szkole „Dzień w piżamach”. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję charytatywną fundacji „Gdy Liczy się Czas" na rzecz dzieci chorych na choroby nowotworowe.
22Piżamy to standardowe ubrania chorych dzieci i wielu małych pacjentów onkologicznych spędza w nich całe dnie. Dlatego „Dzień w piżamach” to przede wszystkim dzień zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię.Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi, ale jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie.
Podczas tego dnia udało się zebrać kwotę 300zł, która w całości została przekazana na konto fundacji „Gdy liczy się czas”.
AKCJA NAKRĘTKA KRĘCI SIĘ DALEJ
W tym roku szkolnym także zbieramy plastikowe zakrętki. Nie wyrzucaj co kosza, przynieść do specjalnego pojemnika –serca, które stoi przed szkołą
Dlaczego akurat zakrętki?
Zakrętki, zwane też nakrętkami, zajmują mało miejsca i przy dużych, zorganizowanych zbiórkach łatwiej mniejszym kosztem je magazynować.
Jakie zakrętki zbierać?
Wszystkie te, które są plastikowe. Byle były przez nas oczyszczone i pozbawione tekturowych, plastikowych czy metalowych elementów – niektóre zakrętki je posiadają, np. te od ketchupu czy po kawie w słoiku. Metal może się znajdować także w zakrętkach płynów do spryskiwania. Nakrętki nie mogą mieć też etykiet, cen.
Zbieramy zatem zakrętki z plastikowych butelek, zakrętki po nabiale czy soku w kartonie, różnego rodzaju nakrętki po kosmetykach, płynach do prania, płukania czy innych środkach czyszczących. Nadają się także pojemniki po Kinder Niespodziankach czy plastikowe dozowniki.
Skąd się wzięła akcja nakrętkowa?
W Polsce ideę akcji nakrętkowej w 2008 roku rozpowszechnili studenci z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, obecnie koordynatorzy całego przedsięwzięcia (zakretki.info). Zaczęło się od tego, że grupka młodych ludzi chciała pomóc znajomemu, więc wpadli na pomysł zorganizowania charytatywnej zbiórki. To, co z początku wydawało się niemożliwe, okazało się wielkim sukcesem, a akcja zakrętkowa opanowała już całą Polskę.
Wolontariat ZSP
ZAPRASZAMY!
BohaterOn w naszej szkole
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w tym projekcie.
13Podczas zajęć uczniowie klasy IVA i VIA zapoznali się opowiadaniem Magdaleny Górskiej "Iskra nadziei", rozwiązywali szereg zadań związanych z Powstaniem Warszawskim. Czwartoklasiści wykonali też piękne ilustracje.
PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...
Zbliżają się dni, podczas których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii.
9Zapalanie ognia w miejscach pochówku ma wielowiekową tradycję. Współcześnie światło jest symbolem obecności Boga wśród nas, jest metaforą naszej wiary w życie wieczne. Ogień symbolizuje także radość i prawdę, ponieważ rozjaśnia mroki niewiedzy, niszczy kłamstwo i grzech. W końcu światło pochodzące z palonego się znicza stanowi wyraz wieczności, a także bliskości oraz troski o zmarłych bliskich.
Pamiętamy o tych, którzy odeszli…
Nasi szachiści na Mistrzostwach Powiatu
28 października reprezentujący naszą szkołę uczniowie wzięli udział w I Mistrzostwach Powiatu w Szachach Drużynowych zorganizownych przez Szkołę Podstawową im. Fryderyka Chopena w Grarym Grabiu. Turniej objęty był patronatem Burmistrza Wołomina Pani Elżbiety Radwan. Wydarzeniu towarzyszyły emocje i ciągłe zwroty akcji, jak również dobra zabawa i przyjazna atmosfera.
26
WARSZTATY KULINARNE
24.10 uczniowie klas pierwszych i klasy 3b wzięli udział w warsztatach kulinarnych "Lekcja zdrowia Instytutucie Zdrowia Publicznego w Warszawie, podczas których poznali zasady komponowania posiłków zgodnie z talerzem zdrowego żywienia i przekonali się, że smaczne i zdrowe posiłki można przygotować samodzielnie. Dzieci nie tylko poszerzyły swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia, ale i przygotowały zdrowe przekaski. Po warsztatach przyszedł czas na spacer po łazienkach warszawskich, które w swej jesiennej odslaonie urzekły naszych uczniów.
3739
WYJAZD INTEGRACYJNY KL.2A
W środę (25 października) klasa 2a udała się do "Cichej Osady" na zajęcia integracyjne. Były gry i zabawy, warsztaty stolarskie, warsztaty indiańskie i odwiedziny słodkich piesków z hodowli. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej dzieci były zachwycone i już nie mogą się doczekać kolejnych odwiedzin w "Cichej Osadzie".
28
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
23 października naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i patrząc na sztandar szkoły, pięknie odśpiewali hymn państwowy. Rodzice podziwiali wspaniałe występy artystyczne przygotowane przez naszych uroczych pierwszoklasistów.
Witamy nowych uczniów wśród społeczności szkolnej.
30
WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO MUZEUM NARODOWEGO
W piątek 20 października klasy piąte pojechały na wycieczkę do Warszawy. W programie był udział w dwóch lekcjach muzealnych w Muzeum Narodowym.
Na lekcji -Rzym od osady do imperium - uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało życie codzienne mieszkańców starożytnego Rzymu. Druga lekcja - W Egipcie faraonów- poświęcona była zwyczajom, religii i kulturze starożytnego Egiptu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć też mumię pochodzącą z tego kraju. Dodatkowo obejrzeli też ekspozycję na zewnątrz Muzeum Wojska Polskiego.
8
SUKCESY SPORTOWE NASZYCH UCZNIÓW
Cieszymy się bardzo, że uczniowie naszej szkoły rozwijają swoje pasje. Spora grupa robi to, trenując w klubie Tang Soo Do Ronin TSD Stanisławów. 22 X 2023 odbyły się Mistrzostwa Mazowsza Taekwondo ASW w Dębem Wielkim, a na podium znajome nam twarze.
10Natalia Badzmiera
1m Hogo Semi,
2m techniki specjalne
Weronika Gorczyńska
2m Hogo Semi,
2m Formy
Krystian Gorczyński
2m Soft Stick
Oskar Jackowski
3m Formy
Kacper Tlaga
3m Hogo Semi
Startowały również: Pola Gawryś, Karolina Wróbel, Milena Gorczyńska.
Gratulujemy i życzemy kolejnych sukcesów!!!
Pola Nadziei 2023
TEATR BANIEK
Dzieci z przedszkola, zerówek i klas I-III wzięły udział w spektaklu, podczas którego zagłębiły się w zaskakujący świat baniek mydlanych. Podczas występu można było zobaczyć bańki wypełnione dymem, ale też płonące bańki mydlane. Prowadząca zaprezentowała również różne triki, które można zrobić z bańkami, np. zamykanie osoby w bańce.
33
Klasa w Terenie
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
"Edukacja to najpotężniejsza broń, którą możesz użyć, aby zmienić świat." - Nelson Mandela.
13 października 2023 r. klasy 0-3 uroczyście obchodziły Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście - Kierownik Referatu Oświaty, pani Ewelina Pazio i Sekretarz Gminy, pani Marta Mucha. Tego dnia odbyło się też ślubowanie p. Karoliny Gajcy, która uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
916 października Dzień Edukacji Narodowej obchodzili uczniowie klasy 4-8, którzy przygotowali dla nauczycieli i innych pracowników szkoły koncert życzeń z piosenkami dedykowanymi poszczególnym nauczycielom. W tym roku odbyła się też kolejna edycja Gali, podczas której przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli medale od uczniów dla nauczycieli i innych pracowników w różnych kategoriach. Odbył się również konkurs na najlepsze przebranie za pracownika naszej szkoły. Dodatkową atrakcją było wsóplne rozpoznawanie kto się za kogo przebrał. Na koniec Pani Dyrektor w imieniu swoim i pani Wicedyrektor podziękowała za pracę nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły, wręczyła nagrody i zaprosiła wszystkich na dyskotekę.
38
WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA
Wyjazd nad polskie morze to zawsze atrakcja. Grupa uczniów z naszej szkoły na początku października (od 03 do 06.10) wzięła udział w czterodniowej zielonej szkole, podczas której wiedziła Trójmiasto. Uczniowie otrzymali cenną dawkę wiedzy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zwiedzili starówkę gdańską i pomnik Neptuna. Był również spacer Aleją Gwiazd w parku sopockim przy Operze Leśnej, piękne widoki na Bałtyk i Sopot ze Wzgórza Strzeleckiego. Wszystkich urzekło molo sopockie, z którego można było dostrzec tęczę wynurzająca się z fal pomiędzy burymi chmurami.
34Nie sposób nie wspomnieć o wędrówce tajemniczym Lisim Jarem w Jastrzębiej Górze i podziwianiu jesiennego, huczącego Bałtyku z wysokimi falami. Plaża przypominała pustynię, po której silny wiatr niósł piasek. Był też relaks w parku wodnym w hotelu Primavera, zabawy sportowe na boisku i dyskoteka oraz zajęcia stacjonarne o Sopocie. Można było kupić pamiątki na straganach i zjeść pyszne gofry. W drodze powrotnej uczniowie zobaczyli pola Grunwaldu. Niektórzy nawet wypatrywali miejsca wśród drzew, gdzie Jagiełło przebywał że swoim wojskiem.
Czasem świeciło słońce, więcej wiało i padało, ale pogoda ducha nigdy nie nas opuszczała. To były pyszne doznania. Czekamy na następną zieloną szkołę.
LEKCJA O PSZCZELARSTWIE W KL.1A
We wtorek dzieci z klasy 1a dzięki uprzejmości mamy jedej z uczennic mogły poznać bliżej pracę pszczelarza. Pani Ewelina w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o tej niezwykłej i bardzo żmudnej pracy. Dzieciaki samodzielnie wykonały świece no i oczywiście była degustacja miodku .Bardzo dziękujemy za poświęcony czas Pani Ewelinie Pazio.
19
Obchody 84. rocznicy pobytu w Krupkach-Górkach mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”
W sobotę, 30 września, uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowymuczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 84. rocznicę pobytu w Krubkach-Górkach mjra Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”.
1Wydarzenia rocznicowe tradycyjnie odbyły się na terenie historycznego parku, gdzie w 1939 r. przebywał legendarny „Hubal” i jego żołnierze. Obchody zainaugurowała polowa Msza Święta, następnie odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem. Obchody zakończył koncert orkiestry wojskowej.
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
2 października w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzono je krótką kampanią, w trakcie której kandydaci mieli możliwość zaprezentowania się społeczności szkolnej. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania.
20Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas IV - VIII oraz każdy nauczyciel mógł oddać jeden głos na specjalnie przygotowanych kartkach. Kandydowało 9 uczniów z klas 4- 8, oddano 141 głosów, wszystkie były ważne. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Przewodniczącą Samorządu została Lena Gawryś , zastępcą Kacper Wilczak, a skarbnikiem Gabryś Śmigowski.
Archiwum Aktualności