Regulamin
Regulamin rekrutacji
REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
„Zdobywamy wiedzę i umiejętności dla lepszej przyszłości”
realizowanym w ramach programu regionalnego
współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach
Priorytetu VII Fundusze Europejskie dla nowoczesnej i dostępnej edukacji na Mazowszu
Działania 7.2 Wzmocnienie kompetencji uczniów
programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy Regulamin określa warunki rekrutacji i udzielania wsparcia w ramach projektu „Zdobywamy wiedzę i umiejętności dla lepszej przyszłości”, realizowanego przez Witold Szaszkiewicz Centrum Edukacyjne IDEA oraz partnera: Gminę Poświętne.
- Projekt pn. „Zdobywamy wiedzę i umiejętności dla lepszej przyszłości”,, jest realizowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, Działania 7.2 Wzmocnienie kompetencji uczniów, Priorytetu 7 Fundusze Europejskie dla nowoczesnej i dostępnej edukacji na Mazowszu.
- Projekt realizowany jest w terminie od 01.09.2024 r. do 30.06.2025 r.
- Działania projektowe będą realizowane dla Uczestników / Uczestniczek Projektu, wybranych zgodnie z zasadami opisanymi w § 6 w Szkole Podstawowej w Poświętnem, należącej do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poświętnem (Cygów ul. Szkolna 20), pow. wołomiński, woj. mazowieckie, dla której organem prowadzącym jest gmina Poświętne.
- Rekrutacja i realizacja projektu zgodna jest z:
- zasadą równości kobiet i mężczyzn,
- zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,
- Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r.,
- Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.,
- zasadą zrównoważonego rozwoju oraz z zasadą „nie czyń poważnych szkód” (Do No Significant Harm).
- Rekrutacja oraz realizacja zajęć odbywa się na terenie szkoły biorącej udział w projekcie, zgodnie z niniejszym Regulaminem.
- Dokumentację oraz inne informacje związane z rekrutacją gromadzi się w biurze projektu: Urząd Gminy Poświętne, ul. Krótka 1, 05-326 Poświętne.
§ 2
Słownik pojęć
Użyte w niniejszym Regulaminie pojęcia oznaczają:
EFS+ – Europejski Fundusz Społeczny Plus
UP – Uczestnik/Uczestniczka Projektu – uczeń/uczennica, nauczyciel/nauczycielka – uczestnik/uczestniczka zajęć zaplanowanych w ramach projektu
SPE – Specjalne potrzeby edukacyjne
WoD – Wniosek o dofinansowanie projektu
Wnioskodawca Projektu – Witold Szaszkiewicz Centrum Edukacyjne IDEA
Partner – Gmina Poświętne
Biuro projektu – biuro projektu zlokalizowane w budynku Urzędu Gminy Poświętne, ul. Krótka 1, 05-326 Poświętne.
§ 3
Cel projektu
-
- Głównym celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych oraz rozwój kompetencji kluczowych i podniesienie umiejętności podstawowych, przekrojowych i zawodowych (niezbędnych na rynku pracy) u 183 uczniów (107 dziewcząt; 76 chłopców), uczęszczających do Szkoły Podstawowej (w ZSP w Poświętnem) w woj. mazowieckim, w Gminie Poświętne, poprzez realizację dodatkowych zajęć rozwijających umiejętności kluczowe i zainteresowania uczniów oraz zajęć dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w tym ucz. z niepełnosprawnościami); wzrost kompetencji 34 nauczycieli (30K; 4M) tej szkoły oraz wyposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt ICT, w okresie od 01.09.2024 do 30.06.2025.
-
- Projekt skierowany jest do grup docelowych z terenu woj. mazowieckiego, z regionu Warszawskiego stołecznego, które uczą się, pracują lub zamieszkują (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego), na obszarze woj. mazowieckiego.
Grupę docelową stanowią uczniowie/ce i nauczyciele/lki ze Szkoły Podstawowej w Poświętnem, należącej do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poświętnem (Cygów ul. Szkolna 20), pow. wołomiński, woj. mazowieckie.
- Projekt skierowany jest do grup docelowych z terenu woj. mazowieckiego, z regionu Warszawskiego stołecznego, które uczą się, pracują lub zamieszkują (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego), na obszarze woj. mazowieckiego.
-
- Cele szczegółowe projektu:
- Rozwinięcie minimum 2 umiejętności podstawowych u 183 uczniów (107 dz; 76 ch) przez zrealizowanie dodatkowych zajęć rozwijających umiejętności w zakresie rozumienie i tworzenie informacji, wielojęzyczności, nauk przyrodniczych i matematycznych.
- Rozwinięcie minimum 3 umiejętności przekrojowych u 183 uczniów (107 dz; 76 ch) przez zrealizowanie dodatkowych zajęć rozwijających umiejętności: cyfrowe, osobiste, społeczne, w zakresie uczenia się, przedsiębiorczości, myślenia krytycznego i kompleksowego rozwiązywania problemów, w zakresie pracy zespołowej, zdolność adaptacji do nowych warunków, przywódcze, związane z kreatywnością i innowacyjnością.
- Rozwinięcie u 14 uczniów (9 dz; 5 ch) właściwych postaw niezbędnych na rynku pracy oraz umiejętności doboru właściwej ścieżki edukacyjnej przez zrealizowanie zajęć z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
- Złagodzenie zdiagnozowanych dysfunkcji u 19 uczniów (9 dz; 10 ch),o specjalnych potrzebach edukacyjnych (dalej: SPE), w tym z niepełnosprawnościami (4 dz; 5 ch), przez zrealizowanie zajęć specjalistycznych tj.: terapia wyrównawcza, warsztaty stymulowania reakcji adaptacyjnych u ucz. z zaburzeniami przetwarzania bodźców, balbutologopedia, kinezyterapia, ćwiczenia terapeutyczne stymulujące, korygujące i wzmacniające potencjał ucznia, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne.
- Wzrost kompetencji zawodowych u 34 nauczycieli (30 K; 4 M) przez zrealizowanie szkoleń rozwijających ich umiejętności i kompetencje wychowawcze.
- Wzrost potencjału dydaktycznego szkoły przez doposażenie w nowoczesny sprzęt ICT.
Realizacja projektu zapewnia dla każdego ucznia/cy wsparcie, w postaci rozwijania minimum 2 umiejętności podstawowych i minimum 3 umiejętności przekrojowych.
§ 4
Okres realizacji projektu
- Projekt, o którym mowa w §1 pkt. 1 realizowany będzie w od 01.09.2024 r. do 30.06.2025 r.
§ 5
Zakres wsparcia
- Projekt, o którym mowa w §1 pkt. 1, obejmuje wsparcie skierowane do uczniów/nic oraz nauczycieli/lek ze szkoły o której mowa w §1 pkt. 4 zainteresowanych tematyką zajęć i chcących podnosić wiedzę i umiejętności oraz do uczniów/nic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i uczniów/nic z niepełnosprawnościami.
- Wsparcie dla uczniów/nic obejmuje realizację następujących zajęć:
- Realizacja zajęć rozwijających umiejętności podstawowe uczniów:
- Warsztaty kreatywne - rozumienie i tworzenie informacji w językach obcych (wymiar: 30 godz./grupę),
- Zajęcia rozwijające rozumowanie matematyczne z modułem ekologiczno-przyrodniczym (wymiar: 30 godz./grupę),
- Gry logiczno-matematyczne oraz rozumienie i tworzenie informacji (wymiar: 30 godz./grupę).
- Realizacja zajęć rozwijających umiejętności przekrojowe uczennic i uczniów. Doradztwo edukacyjno-zawodowe:
- Kreatywność w programowaniu i robotyce (wymiar: 30 godz./grupę),
- Innowacyjna przedsiębiorczość (wymiar: 30 godz./grupę),
- Warsztaty krytycznego myślenia, współpracy, technik uczenia się i cyberbezpieczeństwa (wymiar: 30 godz./grupę),
- Doradztwo edukacyjno-zawodowe (wymiar: 6 godz./grupę).
- Wsparcie terapeutyczne skierowane do uczniów/nic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym do uczniów/nic z niepełnosprawnościami:
- Terapia wyrównawcza – uczniowie/nice z niepełnosprawnościami (wymiar: 15 godz./grupę),
- Warsztaty stymulowania reakcji adaptacyjnych u ucz. z zaburzeniami przetwarzania bodźców – uczniowie/nice z niepełnosprawnościami - zajęcia indywidualne (wymiar: 15 godz./osobę),
- Zajęcia z balbutologopedii – uczniowie/nice z niepełnosprawnościami - zajęcia indywidualne (wymiar: 15 godz./osobę),
- Ćwiczenia terapeutyczne stymulujące, korygujące i wzmacniające potencjał ucznia – uczniowie/nice z niepełnosprawnościami - zajęcia indywidualne (wymiar: 15 godz./osobę),
- Terapia wyrównawcza – uczniowie/nice z SPE (wymiar: 15 godz./grupę),
- Warsztaty stymulowania reakcji adaptacyjnych u ucz. z zaburzeniami przetwarzania bodźców – uczniowie/nice z SPE (wymiar: 15 godz./grupę),
- Zajęcia z balbutologopedia – uczniowie/nice z SPE (wymiar: 15 godz./grupę),
- Zajęcia z kinezyterapii – uczniowie/nice z SPE (wymiar: 15 godz./grupę),
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne – uczniowie/nice z SPE - zajęcia indywidualne (wymiar: 15 godz./osobę).
- Wsparcie dla nauczycieli/lek w zakresie rozwijania kompetencji zawodowych, obejmie realizację następujących szkoleń/zajęć:
- Wykorzystanie metod eksperymentu w edukacji, w celu podnoszenia jakości nauczania przedmiotów ścisłych oraz zwiększania u uczniów świadomości ekologicznej (wymiar: 12 godz./grupę),
- Przygotowanie do prowadzenia procesu indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym zagadnienia edukacji włączającej (wymiar: 12 godz./grupę),
- Realizacja zajęć metodą projektu (wymiar: 12 godz./grupę),
- Metody zapamiętywania, koncentracji i techniki efektywnego uczenia się (wymiar: 10 godz./grupę),
- Współpraca z rodzicami (w tym radzenie sobie w sytuacjach trudnych) (wymiar: 8 godz./grupę),
- Szkolenie z zakresu tematyki doradztwa zawodowego (wymiar: 12 godz./grupę),
- Montessori w praktyce (wymiar: 12 godz./grupę),
- Innowacje w szkole a metodyka pracy (wymiar: 12 godz./grupę).
- Zarówno uczeń/uczennica jaki i nauczyciel/nauczycielka będą mogli skorzystać z kilku rodzajów zajęć / szkoleń skierowanych do nich.
- W ramach projektu, dla uczniów/nic, nauczycieli/lek oraz rodziców przeprowadzone zostaną także pogawędki dotyczące równości szans kobiet i mężczyzn oraz równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Pogawędki prowadzone będą podczas zajęć dla uczniów/nic, nauczycieli/lek oraz podczas spotkań informacyjnych z rodzicami.
§ 6
Rekrutacja
Rekrutacja do projektu przeprowadzona będzie w miesiącu wrześniu 2024 r.
Nabór oparty będzie o kryteria merytoryczne - niedyskryminujące ze względu na wiek, rasę, wyznanie, status materialny, niepełnosprawność, itp.
Rekrutacja poprzedzona będzie działaniami informacyjno-promocyjnymi, prowadzonymi różnymi sposobami informowania, na całym obszarze objętym projektem.
- Dyrektor oraz nauczyciele szkoły objętej projektem przeprowadzą spotkania informacyjne z uczniami/cami i rodzicami, których celem będzie zapoznanie z założeniami i celami projektu oraz zachęcenie do udziału w nim.
- Ogłoszenie o projekcie i rekrutacji zamieszczone zostanie na stronach www szkoły Wnioskodawcy i Partnera (Gminy Poświętne będącej organem prowadzącym dla szkoły objętej projektem). Ogłoszenia zgodne będą ze standardem WCAG 2.1.
- W szkole utworzony będzie punkt informacyjno-rekrutacyjny, gdzie dostępne będą: informacje o realizowanych zajęciach; regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie oraz dokumenty rekrutacyjne: ankieta rekrutacyjna, umowa uczestnictwa.
W/w dokumenty i informacje dostępne będą również w biurze projektu oraz na stronach www szkoły, Wnioskodawcy i Partnera.
Ankietę można będzie pobrać on-line, jednak konieczne będzie osobiste spotkanie w punkcie rekrutacyjnym w celu weryfikacji danych i podpisu.
Promocja i rekrutacja do projektu nie będzie upowszechniała stereotypowych ról chłopców i dziewczyn
- Prowadzona będzie dystrybucja ulotek i plakatów.
- Organizowane będą zebrania klasowe, popołudniowe/weekendowe spotkania informacyjno-rekrutacyjne z rodzicami z możliwością składania dokumentów aplikacyjnych.
- W materiałach informacyjnych i rekrutacyjnych zamieszczona będzie informacja o możliwości skorzystania z usług dostępowych tj. tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnościami oraz opis dostępności biura projektu i miejsc rekrutacji np. szerokość drzwi, winda, itp.
- Rekrutacja i spotkania informacyjne będą odbywały się w pomieszczeniach dostępnych architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami.
Na etapie rekrutacji prowadzone będą indywidualne rozmowy z rodzicami uczniów/nic z niepełnosprawnościami w celu dostosowania wsparcia, do ich zidentyfikowanych deficytów.
- Aby zapewnić uczniom/uczennicom oraz nauczycielom/nauczycielkom jednakowy dostęp do oferowanego wsparcia, w rekrutacji stosowane będą wyłącznie kryteria merytoryczne (niedyskryminujące).
- Rekrutacja do projektu przeprowadzona będzie w miesiącu wrześniu 2024 r.
- Zasady rekrutacji na zajęcia
Formalne kryteria rekrutacji – obowiązkowe:
Do projektu zakwalifikowani zostaną:
- uczniowie/uczennice uczęszczający do SP w Poświętnem prowadzącej kształcenie ogólne, zlokalizowanej na terenie regionu Warszawskiego stołecznego;
- nauczyciele/nauczycielki zaangażowani w SP w Poświętnem.
- grupę docelową stanowią osoby, które uczą się, pracują lub zamieszkują na terenie woj. mazowieckiego w rozumieniu przepisów KC.
Punktowane Kryteria rekrutacyjne:
Do projektu zostaną zakwalifikowani uczniowie/nice oraz nauczyciele/lki, którzy uzyskają największą liczbę punktów zgodnie z zapisami wniosku WoD:
- a)rekrutacja na zajęcia rozwijające umiejętności podstawowe uczniów odbędzie się zgodnie punktacją za osiągnięte oceny końcowe z przedmiotów pokrewnych (tj. język angielski, niemiecki, matematyka, przedmioty przyrodnicze) za poprzedni rok szkolny. Do udziału w zajęciach zakwalifikują się osoby, które uzyskają najwięcej punktów zgodnie z wytycznymi:
-końcowa ocena z przedmiotu: "2"-4pkt; "3"-3pkt; "4"-2pkt; "5"-1pkt.
- b)rekrutacja na zajęcia rozwijające umiejętności przekrojowe uczniów
-wszyscy uczniowie/uczennice, którzy zostali zrekrutowani na zajęcia rozwijające umiejętności podstawowe.
Dodatkowo:- na zajęcia: kreatywność w programowaniu i robotyce - rekrutacja odbędzie się zgodnie z punktacją za osiągnięte oceny końcowe z informatyki za poprzedni rok szkolny. Do udziału w zajęciach zakwalifikują się osoby, które uzyskają najwięcej punktów zgodnie z wytycznymi:
-końcowa ocena z przedmiotu: "2"–1pkt; "3" -2pkt; "4"-3pkt; "5"-4pkt; "6"-5pkt.
- na zajęcia innowacyjna przedsiębiorczość i warsztaty krytycznego myślenia, współpracy, technik uczenia się i cyberbezpieczeńctwa - rekrutacja odbędzie się zgodnie z wytycznymi:
-wskazanie n-la/wychowawcy/pedagoga - 1pkt.
-wszyscy chętni.
- na doradztwo edukacyjno-zawodowe zrekrutowani zostaną uczniowie/uczennice klas 7 i 8, zgodnie z wytycznymi:
-uczniowie/uczennice kończący szkołę w bieżącym roku szkolnym -2pkt.
-wskazanie n-la/pedagoga-1pkt.
- rekrutacja na zajęcia terapeutyczne skierowane do uczniów/nic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym do uczniów/nic z niepełnosprawnościami, odbędzie się zgodnie z wytycznymi:
- uczniowie/uczennice z orzeczeniami o niepełnosprawności -3pkt;
- uczniowie/uczennice z opiniami PPP-2pkt;
- wskazanie nauczyciela/pedagoga-1pkt.
- rekrutacja nauczycieli/nauczycielek na szkolenia/zajęcia rozwijające kompetencje zawodowe odbędzie się zgodnie z wytycznymi:
-na podstawie wstępnych testów - najniższy wynik -2pkt;
-rekomendacja dyrektora -1pkt.
Uzyskane w ramach rekrutacji punkty będą się sumować - co pozwoli zrekrutować osoby najbardziej potrzebujące wsparcia.
Kwalifikowalność UP będzie potwierdzana na etapie rekrutacji, najpóźniej
bezpośrednio przed udzieleniem mu pierwszej formy wsparcia w ramach projektu.UP, którzy nie zakwalifikują się do projektu zapisani zostaną na listy rezerwowe. W przypadku wycofania się UP - do projektu zakwalifikowane zostaną osoby z listy rezerwowej.
Gdy chętnych będzie mniej niż zakładano, zorganizujemy dodatkowe spotkania informacyjno-promocyjne z uczniami/uczennicami i ich opiekunami oraz nauczycielami/nauczycielkami, podczas których będziemy motywować UP i zachęcać do udziału we wsparciu oraz przedstawimy korzyści płynące z udziału w projekcie - rekrutacja uzupełniająca.
- Zaplanowane w projekcie zajęcia będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych uczniów/nic, a rekrutacja będzie zgodna z zasadą równych szans, zasadą
niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Rekrutacja będzie opierała się wyłącznie na kryteriach merytorycznych, które nie odnoszą się do wyznania, rasy, przekonań czy niepełnosprawności.
Uczniowie/uczennice i ich rodzice oraz nauczyciele/nauczycielki zostaną
poinformowani o tym, że projekt realizowany będzie zgodnie z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn oraz zasadą niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami; Kartą Praw Podstawowych UE; Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych; zasadą zrównoważonego rozwoju oraz zasadą DNSH „nie czyń poważnych szkód".§ 7
Nabór Uczestników Projektu
- UP zostaną wybrani spośród uczniów/uczennic oraz nauczycieli/nauczycielek szkoły wymienionej w §1 Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie na zasadach, o których mowa w §6.
- Warunkiem zakwalifikowania UP do wybranego/wybranych rodzajów zajęć jest wypełnienie i złożenie w punkcie rekrutacyjnym, ankiety rekrutacyjnej, która stanowi Załącznik nr 1 (uczniowie/uczennice) oraz Załącznik nr 2 (nauczyciele/nauczycielki) do niniejszego Regulaminu.
Ankieta rekrutacyjna - zawiera dane osobowe pozwalające na ocenę kwalifikowalności UP tj.: potwierdzające status ucznia/nauczyciela szkoły podstawowej z województwa mazowieckiego; informacje dotyczące miejsca zamieszkania; oświadczenie o niepełnosprawności; oświadczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; płeć, wiek, informacje pochodzeniu, narodowości oraz inne niezbędne dane potrzebne do monitorowania wskaźników.
Konieczne będzie także okazanie do wglądu poniższych dokumentów (jeśli dotyczą UP):
- orzeczenie o niepełnosprawności;
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez PPP na podstawie ustawy z dn. 14.12.2016 - Prawo oświatowe.
Dokumenty przedstawiane do wglądu będą potwierdzane przez osoby rekrutujące wpisem do ankiety rekrutacyjnej.
Kwalifikowalność UP potwierdzana będzie na etapie rekrutacji do projektu, najpóźniej przed udzieleniem pierwszej formy wsparcia.
- O udziale w projekcie decyduje Komisja Rekrutacyjna.
Komisja Rekrutacyjna w składzie: koordynator jako przewodniczący, dyrektor szkoły oraz nauczyciel lub specjalista lub pedagog, na podstawie ankiet, wskazania n-la/wychowawcy/pedagoga lub rekomendacji dyrektora (Załącznik nr 3 lub Załącznik nr 4), oświadczeń i powyższych kryteriów, kwalifikuje odpowiednio uczniów/uczennice oraz nauczycieli/nauczycielki do udziału w projekcie tworząc grupy zajęciowe/szkoleniowe. W przypadku braku miejsc określonych w projekcie, Komisja umieszcza aplikującego ucznia/uczennicę, nauczyciela/nauczycielkę na liście rezerwowej.
Listy UP tworzących grupy zajęciowe zamieszczone będą w Protokołach z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej (Załącznik nr 5 lub Załącznik nr 6).
- Rodzice/opiekunowie prawni uczniów/uczennic oraz nauczyciele/nauczycielki, którzy w wyniku rekrutacji zakwalifikowali się do udziału w projekcie zostaną o tym fakcie poinformowani i zaproszeni do podpisania umowy uczestnictwa w projekcie.
§ 8
Zasady uczestnictwa w projekcie
- Udział UP w projekcie rozpoczyna się z dniem przystąpienia do pierwszej formy wsparcia, po podpisaniu przez rodzica/opiekuna prawnego ucznia/uczennicy lub nauczyciela/nauczycielki: Umowy uczestnictwa w projekcie, zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz zgody na wykorzystanie wizerunku w projekcie.
- Zajęcia odbywać się będą na terenie szkoły w Poświętnem i według harmonogramów, które zostaną przekazane rodzicom/opiekunom prawnym uczniów/uczennic oraz nauczycielom/nauczycielkom objętym wsparciem projektu.
- Harmonogramy realizacji zajęć uwzględniać będą w miarę możliwości postulaty rodziców/opiekunów prawnych uczniów/uczennic oraz nauczycieli/lek, co do godziny i dni tygodni, w których realizowane będą zajęcia.
- Z przyczyn niezależnych, Wnioskodawca zastrzega sobie prawo do zmiany harmonogramu zajęć, o czym niezwłocznie poinformuje UP.
- Z dniem zakwalifikowania się ucznia/uczennicy, nauczyciela/nauczycielki do udziału w projekcie, UP (w przypadku uczniów/uczennic, rodzic/opiekun prawny) zobowiązuje się do:
- systematycznego i punktualnego uczestnictwa UP w organizowanych w ramach projektu zajęciach i niezwłocznego pisemnego usprawiedliwienia nieobecności,
- wypełnienia dokumentów niezbędnych do realizacji projektu,
- przestrzegania Regulaminu uczestnictwa w projekcie,
- bieżącego informowania o zmianach w danych teleadresowych.
- Z dniem zakwalifikowania się ucznia/uczennicy, nauczyciela/nauczycielki do udziału w projekcie, UP (w przypadku uczniów/uczennic, rodzic/opiekun prawny) mają prawo do:
- wglądu i modyfikacji podanych danych osobowych udostępnionych na potrzeby projektu,
- informacji o postępach ucznia/uczennicy (dotyczy rodziców/opiekunów prawnych uczniów objętych wsparciem projektu).
§ 9
Uprawnienia i obowiązki Uczestnika Projektu
- Obowiązkiem UP jest podpisanie Umowy uczestnictwa w projekcie (Załącznik nr 7 lub Załącznik nr 8) i Klauzuli Informacyjnej (Załącznik nr 9) oraz wypełnienie Ankiety rekrutacyjnej (Załącznik nr 1 lub Załącznik nr 2)
- UP jest uprawniony do nieodpłatnego udziału w projekcie.
- UP przysługuje prawo do bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przewidzianych we Wniosku o dofinansowanie projektu.
- UP zobowiązany jest do rzetelnego uczestnictwa w zajęciach przewidzianych w ramach projektu, w wyznaczonych przez szkoły terminach.
- UP ma prawo do opuszczenia maksymalnie 20 % godzin zajęć, większa liczba nieobecności nieusprawiedliwionych powoduje skreślenie z Listy Uczestników Projektu.
- UP zobowiązany jest do wypełniania testów umiejętności dla celów ewaluacji i monitorowania projektu, udziału w badaniach monitorujących zmniejszanie się zdiagnozowanych problemów.
- UP zobowiązany jest do przestrzegania ogólnie przyjętych norm i zasad, w tym dbania o sprzęt i pomoce wykorzystywane podczas realizacji projektu, a także do stosowania się do poleceń wydawanych przez osoby zaangażowane w realizację projektu (dot. zakresu realizacji projektu).
- UP zobowiązany jest do wypełnienia w trakcie trwania zajęć ankiet ewaluacyjnych, testów początkowych i końcowych.
- Wnioskodawca zobowiązuje się do zapewnienia UP wsparcia zgodnego z zapisami niniejszego Regulaminu i wynikającego z WoD projektu.
- Wnioskodawca dopuszcza usprawiedliwione nieobecności UP spowodowane chorobą lub ważnymi sytuacjami losowymi.
- Wnioskodawca zastrzega sobie prawo skreślenia UP z Listy Uczestników Projektu:
- na pisemny wniosek rodzica/opiekuna prawnego ucznia/uczennicy lub nauczyciela/nauczycielki wraz z podaniem przyczyny rezygnacji, UP ww. wniosek przedkłada do dyrektora szkoły, który niezwłocznie informuje o tym Sekretarza Projektu wraz z propozycją osoby z listy rezerwowej, która ma przystąpić do Projektu,
- na wniosek osoby prowadzącej zajęcia lub wniosek dyrektora szkoły uzasadniony rażącym naruszeniem zasad uczestnictwa w zajęciach,
- w przypadku rezygnacji UP z nauki/pracy w szkole biorącej udział w projekcie, na podstawie informacji uzyskanej od dyrektora szkoły,
- w przypadku nieusprawiedliwionego opuszczenia ponad 20 % zajęć.
§ 10
Zasady równościowe
- Punkty informacyjno-rekrutacyjne funkcjonować będą w każdej szkole wskazanej w §1 pkt. 4. Dostępność punktów informacyjno-rekrutacyjnych jest zgodna z opisem dostępności szkół.
- Projekt zapewnia wsparcie bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na przesłanki określone w art. 9 rozporządzenia ogólnego, w tym zapewnia dostępność do oferowanego w projekcie wsparcia dla wszystkich jego uczestników/czek oraz zapewnia dostępność wszystkich produktów projektu (w tym także usług), które nie zostały uznane za neutralne dla wszystkich ich użytkowników/czek zgodnie ze standardami dostępności.
- Wnioskodawca zamieszcza w materiałach informacyjnych i rekrutacyjnych informacji o możliwości skorzystania z usług dostępowych tj. tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnością, materiały informacyjne/ szkoleniowe w formie dostępnej (np. elektronicznej z możliwością powiększenia druku, lub odwrócenia kontrastu-standard cyfrowy) oraz opisu dostępności biura projektu i miejsca rekrutacji np. szerokość drzwi, winda, dostępność tłumaczenia na język migowy, itp.
§ 11
Dostępność
- Szkoła Podstawowa im.por.Stanisława Lecha w Poświętnem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poświętnem.
Do budynku szkoły prowadzą trzy wejścia. Wejście główne od strony ulicy i parkingu przyszkolnym oraz wejście od strony parkingu przy sali gimnastycznej. Do wejścia głównego prowadzą 2 schodki oraz wjazd dla wózków dla osób niepełnosprawnych.
Szerokość drzwi wejścia głównego: 100 cm
Bezpośrednio przed budynkiem szkoły jest utwardzony teren z wyznaczonymi miejscami parkingowymi.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Do każdej osoby z niepełnosprawnością, po zgłoszeniu się do Sekretariatu zostanie skierowany pracownik obsługi, który zapewni odpowiednie wsparcie w załatwieniu sprawy.
Dla osób na wózkach dostępny jest hol główny, korytarze, sala SI, pomieszczenia na parterze oraz świetlica i sala gimnastyczna. Szkoła dysponuje mobilną szafą ze sprzętem informatycznym, który może być wykorzystywany w różnych miejscach w szkole w zależności od potrzeb m.in. uczniów niepełnosprawnych.
§ 11
Postanowienia końcowe
- Zakres wsparcia może ulec zmianie w trakcie realizacji projektu.
- O zaistniałych zmianach Wnioskodawca niezwłocznie poinformuje UP za pośrednictwem Dyrektora szkoły.
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny jest w Biurze projektu oraz szkole realizującej projekt.
- Załączniki do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie:
- Załącznik nr 1. Ankieta Rekrutacyjna – uczeń/uczennica
- Załącznik nr 2. Ankieta Rekrutacyjna – nauczyciel/nauczycielka
- Załącznik nr 3. Rekomendacja/wskazanie n-la/wychowawcy/pedagoga dotycząca uczestnictwa ucznia/uczennicy w projekcie
- Załącznik nr 4. Rekomendacja dyrektora dotycząca uczestnictwa nauczyciela/nauczycielki w projekcie.
- Załącznik nr 5. Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej - uczniowie/uczennice
- Załącznik nr 6. Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej - nauczyciele/nauczycielki
- Załącznik nr 7. Umowa uczestnictwa ucznia/uczennicy w projekcie
- Załącznik nr 8. Umowa uczestnictwa nauczyciela/nauczycielki w projekcie
- Załącznik nr 9. Klauzula Informacyjna - RODO
- Załącznik nr 10. Wykaz zajęć dostępnych dla uczniów/uczennic
- Załącznik nr 11. Wykaz zajęć dostępnych dla nauczycieli/nauczycielek