• Procedury bezpieczeństwa i organizacji zajęć w okresie pandemii wirusa COVID -19

        •  

          w Zespole Szkolno – Przedszkolnym

           w Poświętnem

          rok szkolny 2020/2021

           

          INFORMACJE OGÓLNE

          1. Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole odpowiada dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Poświętnem oraz wszyscy pracownicy szkoły.

          2. Szkoła i przedszkole pracuje w godzinach od 7.00 do 17.00. Dwuzmianowy czas pracy szkoły wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa uczniom oraz pracownikom placówki w okresie zagrożenia epidemicznego.

          3. Przy wejściu do szkoły oraz w sekretariacie szkoły znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie szkoły.

          4. Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci powinny być zdrowe. Rodzic/opiekun prawny czekający w korytarzu na odbiór dziecka zobowiązany jest do zachowania wszelkich środków ostrożności, przede wszystkim stosowania osłony ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego – odległości min. 2 m w stosunku do pracowników szkoły oraz innych rodziców i opiekunów czekających na odbiór dzieci.

          5. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do szkoły.

          6. Ogranicza się do koniecznego minimum wejścia osób trzecich. Wejścia te są monitorowane przez dyżurujących pracowników obsługi. (załącznik nr 1)

          7. Wszyscy wchodzący na teren budynku szkoły zobowiązani są do: zasłonięcia nosa i ust, posiadania rękawiczek na dłoniach lub dezynfekcji rąk, zachowania społecznego dystansu 2m od innych osób.

           

          ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY.

          1. Na terenie szkoły funkcjonują 3 wejścia:
          • wejście nr 1 (główne)– dla pracowników, uczniów, rodziców z kl.4-8
          • wejście nr 2 (tzw.gimnazjalne)– dla pracowników, uczniów i rodziców z kl. 0-3,
          • wejście nr 3 (przy placu zabaw) – dla pracowników, dzieci i rodziców przedszkolnych.
          1. Przed wejściem do budynku każdy wchodzący ma obowiązek zdezynfekować ręce.
          2. Dzieci, uczniowie i pracownicy szkoły nie mają obowiązku zakrywania nosa i ust, ale mogą z tego skorzystać.
          3. Rodzice i osoby trzecie niezwiązane ze szkołą wchodzą na teren szkoły w maseczce lub przyłbicy.
          4. W częściach wspólnych należy zachować dystans społeczny minimum 1,5m.  
          5. Rodzic przyprowadzający dziecko może wejść na parter i do szatni, zachowując odpowiedni dystans od pracowników szkoły, dzieci i innych osób.
          6. Dzieci z kl.0 rozpoczynają zajęcia o godz.  7.30, 7.40 i 11.30, uczniowie z kl.1 o godz.7.30, uczniowie z kl.2-3 o godz.7.50, z kl.4-8 o godz. 8.00.
          7. Szkoła pracuje bez dzwonków.
          8. Dzieci i uczniowie z kl.0-3 spędzają przerwy pod opieką wychowawców, którzy w miarę możliwości wychodzą z dziećmi na świeże powietrze na teren przyszkolny. W przypadku niesprzyjającej pogody dopuszczalne jest spędzanie przerw na 1. piętrze i łączniku -   z zachowaniem dystansu od innej grupy, za co odpowiada wychowawca.  
          9. Uczniowie kl.4-8 spędzają przerwy na świeżym powietrzu na terenie przyszkolnym, a w przypadku niesprzyjającej pogody na 2. piętrze lub na łączniku pod opieką nauczycieli dyżurujących, którzy zwracają uwagę na dystans społeczny między uczniami.  
          10. Uczniowie klas 2-8 udają się do sal lekcyjnych znajdujących się na piętrze samodzielnie (bez rodziców).
          11. Do uczniów klas 0-1 pięć minut przed pierwszą lekcją na parter schodzi nauczyciel, zabiera uczniów ze swojej klasy przebywających na świetlicy oraz czekających na parterze i razem z całą grupą udaje się do sali lekcyjnej.
          12. Zajęcia lekcyjne dla poszczególnych klas organizowane są w jednej sali (z wyjątkiem wychowania fizycznego, informatyki i zajęć pozalekcyjnych).
          13. W przypadku stwierdzenia przez pracownika szkoły objawów chorobowych u dziecka zostaje ono odizolowane od grupy. Nauczyciel informuje o złym samopoczuciu dziecka dyrektora szkoły lub wicedyrektora szkoły lub sekretariat. Natychmiast powiadomieni są rodzice o konieczności odebrania dziecka ze szkoły. Dyrektor lub wicedyrektor szkoły lub sekretarka kontaktują się z rodzicami/opiekunami dziecka i informują o konieczności kontaktu z lekarzem. Rodzic zobowiązany jest do przekazania wychowawcy, dyrektorowi lub wicedyrektorowi informacji zwrotnej dotyczącej zdrowia dziecka.
          14. Odbiór dziecka przez inne osoby niż rodzice/opiekunowie prawni odbywa się wyłącznie na podstawie upoważnienia rodzica.
          15.  Rodzice /opiekunowie oczekują na dziecko w korytarzu na parterze.
          16. Do toalety dzieci są wypuszczane z sali pojedynczo.
          17. Dzieci zobowiązane są do bezwzględnego podporządkowania się poleceniom nauczycieli i personelu szkoły.
          18. Zabrania się organizowania wyjść poza teren szkoły, tj. spacery, wycieczki, wystawy, kino itp.
          19. Dzieci nie mogą przynosić różnych przedmiotów lub zabawek z domu.
          20. Przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć należy dezynfekować - odpowiedzialny nauczyciel przedmiotu.
          21. Dzieci i uczniowie korzystają z własnych przyborów, których sobie nawzajem nie pożyczają.
          22. Sale powinny być wietrzone przez nauczyciela co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie lekcji.
          23. Dezynfekowanie pomieszczeń i sprzętów będzie się odbywało w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem zajęć lub po ich zakończeniu.
          24. Z sal lekcyjnych należy usunąć wszystkie przedmioty, których nie można dezynfekować - odpowiedzialny jest za to nauczyciel prowadzący zajęcia.
          25. Pomieszczenia szkoły będą utrzymywane w czystości zgodnie z wytycznymi GIS z użyciem certyfikowanych detergentów lub środków dezynfekujących zgodnie z zaleceniami producenta.
          26. Szkoła posiada termometr bezdotykowy, który znajduje się w sekretariacie szkoły.
          27. Nauczyciel może zmierzyć temperaturę dziecka w razie niepokojących objawów.
          28. Prowadzony będzie monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników, dezynfekcji toalet.

           

           

          1. i wicedyrektor:
            • zapewnia sprzęt, środki czystości i środki do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, boisk, placu zabaw oraz sprzętów, zabawek znajdujących się w szkole,
            • wyposaża pracowników w środki ochrony osobistej: maseczki oraz dostęp do  płynu dezynfekcyjnego,
            • zamieszcza przed wejściem do budynku, na korytarzu przed wejściem do szatni szkolnej, na pierwszym i drugim piętrze (przy schodach) oraz w salach lekcyjnych podajniki z płynem dezynfekującym, a w toaletach plakaty z instrukcją mycia rąk;
            • organizuje pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wyposażone w maseczki, rękawiczki, fartuch oraz płyn do dezynfekcji rąk,
            • nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami,
            • kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
            • informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika,
            • współpracuje ze służbami sanitarnymi,
            • instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia,
            • zapewnia taką organizację, która umożliwi danej grupie przebywanie w czasie zajęć w wyznaczonej, stałej sali, wyłączając zajęcia wychowania fizycznego, informatyki i zajęć pozalekcyjnych (nadobowiązkowych),
            • za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów,
            • może zarządzić noszenie maseczek w strefie wspólnej, w szczególności, gdy powiat, w którym znajduje się szkoła, znajdzie się w strefie żółtej lub czerwonej.

           

           

          Pracownicy szkoły:

          1. pracownicy administracji i obsługi pracują zgodnie z wyznaczonym harmonogramem i zakresem czynności;
                  1. pracownicy szkoły:

          a. zgłaszają się do pracy zdrowi, dezynfekują ręce,

          b. zobowiązani są do samoobserwacji, w przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury lub innych niepokojących objawów u pracownika – powinien on zostać w domu i zasięgnąć porady medycznej,

          c. mogą używać maseczek/przyłbic w czasie przebywania na terenie szkoły w obecności uczniów,

          d. zobowiązani są do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej:

          • regularne mycie rąk mydłem i wodą lub korzystania ze środków dezynfekujących,
          •  kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
          • unikania kontaktu z osobami, które źle się czują,
          • informowania dyrektora lub wicedyrektora szkoły o wszelkich objawach chorobowych u siebie i dzieci,
          •  postępowania zgodnie z zapisami procedury,
          • zachowywania dystansu między sobą – minimum 1,5 m.

           

          Nauczyciele:

          1. sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba dzieci, objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i środków dezynfekujących (braki zgłaszają pracownikom obsługi),
          2. dbają o to, aby dzieci regularnie myły ręce, szczególnie po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza,
          3. dbają o to, by dzieci w ramach grupy unikały ścisku, bliskich kontaktów,
          4. co najmniej raz na godzinę wietrzą salę, w której sprawują opiekę nad uczniami, nauczyciel kończący lekcję odpowiada za otwarcie okien i przewietrzenie sali przed następną lekcją,
          5. zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m,
          6. egzekwują zakaz przynoszenia zabawek i innych przedmiotów z domu,
          7. W przypadku niepokojących objawów u dziecka informują dyrektora lub wicedyrektora lub sekretariat,
          8. nauczyciele klas 0-3 korzystają z pokoju nauczycielskiego na 1 piętrze (sala nr 102), nauczyciele klas 4-8 z pokoju nauczycielskiego na 2 piętrze (sala 207), nauczyciele uczący w obu grupach wiekowych wybierają na stałe jeden z pokojów nauczycielskich, w którym będą przebywać,
          9. nie przetrzymują w salach rzeczy, które mogą być niebezpieczne dla dzieci, w tym urządzeń elektrycznych typu: czajnik, żelazko itp.,
          10. dbają o to, by w salach, w których spędzają czas dzieci, nie było zabawek, przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować,
          11. W czasie przerw nauczyciel wychodzący z klasą kontroluje liczebność dzieci na korytarzu i decyduje, z którego wyjścia korzysta, gdzie przebywa z uczniami.
          12. rzetelnie pełnią dyżury na przerwach w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom dorosłym i dzieciom. 
          13. Nauczyciele dyżurują w maseczkach lub przyłbicach.

           

          Wychowawcy:

            • Informują rodziców o obowiązujących w szkole procedurach organizacji pracy,  
            • informują rodziców o obowiązujących w szkole procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia,
            • zapoznają dzieci i uczniów z obowiązującymi w szkole procedurami bezpieczeństwa - w dniu 1.09.2020 na pierwszym spotkaniu z wychowankami oraz na najbliższym spotkaniu z wychowankami (potwierdzenie co najmniej 2-krotnym wpisem w dzienniku),
            • do 4.09 są zobowiązani do uaktualnienia numerów telefonów rodziców w dzienniku elektronicznym,
            • przygotowują zestawienie numerów telefonów rodziców w formie papierowej i przekazują do sekretariatu szkoły do 4.09.2020,
            • prowadzą komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w szkole;

           

          Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są:

          1. do przyprowadzania lub wysyłania do szkoły wyłącznie dzieci zdrowych, bez objawów chorobowych,
          2. zatrzymania dziecka w domu, gdy wykazuje ono objawy chorobowe i udanie się po poradę medyczną,
          3. do nieposyłania do szkoły dzieci w przypadku, gdy rodzina przebywa na kwarantannie lub w izolacji,
          4. udzielania rzetelnej informacji o braku kontaktu z osobami chorymi na COVID 19, przebywającymi na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych,
          5. zapoznania się z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole,
          6. ograniczenia osób upoważnionych do przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły,
          7. stosowania reżimu sanitarnego i dystansu społecznego na terenie szkoły,
          8. udzielania rzetelnej informacji o stanie zdrowia dziecka,
          9. udostępniania aktualnego numeru telefonu, za pomocą którego szkoła ma możliwość szybkiej komunikacji z rodzicami,
          10. do wskazania godzin odbioru dziecka i przestrzegania ich.

           

          Osoby sprzątające:

          1) myją ciągi komunikacyjne – kilka razy dziennie,

          2) myją podłogę w sali gimnastycznej po każdym dniu,

          3) dezynfekują i wietrzą przebieralnie po każdej klasie/ grupie,

          4) myją i dezynfekują poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do szkoły, zabawki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach, toalety – co najmniej 2 razy dziennie (poświadczenie w karcie monitoringu czystości),

          5) wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów,

          6) myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.,

          7) kontrolują poziom płynów dezynfekujących w pojemnikach przeznaczonych do dezynfekcji,

          8) ograniczają kontakty z nauczycielami i dziećmi.

           

          Uczniowie

          1. Do szkoły mogą przychodzić wyłącznie uczniowie zdrowi, bez objawów chorobowych.
          2. Uczniowie powinni posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć powinny znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.
          3. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
          4. Wszystkie przypory, zeszyty i podręczniki muszą być podpisane.
          5. Uczniowie nie przynoszą do szkoły zbędnych przedmiotów i zabawek.
          6. Po zakończonych lekcjach uczniowie kl.0-3 starają się ograniczać zabieranie swoich podręczników i innych przyborów do domu, zostawiają je w wyznaczonych przez nauczyciela podpisanych szafkach w sali lekcyjnej. Uczeń może zabrać podręczniki do domu w razie konieczności.
          7. Uczniowie są zobowiązani do przychodzenia do szkoły nie wcześniej niż zaczynają się lekcje.
          8. Uczniowie nie mogą korzystać ze stołów do tenisa stołowego przed i po lekcjach, nie przebywają na terenie szkoły, gdy nie mają lekcji – wyjątek stanowią osoby korzystające ze świetlicy i oczekujące na autobus.
          9. W klasach 0-3 uczniowie na przerwach pozostają pod opieką wychowawców, w kl.4-8 pod opieką nauczycieli dyżurujących.
          10. Podczas przerw uczniowie przebywający w częściach wspólnych np. korytarz noszą maseczki.
          11. Jeśli pogoda jest sprzyjająca uczniowie spędzają przerwy na świeżym powietrzu.
          12. W czasie przerw nauczyciel wychodzący z klasą kontroluje liczebność dzieci na korytarzu i decyduje, z którego wyjścia korzysta, gdzie przebywa z uczniami.
          13. Z szatni uczniowie korzystają sprawnie, nie przebywają w nich bez potrzeby.
          14. Przed rozpoczęciem zajęć i po skończonych zajęciach uczniowie korzystają z szatni bez ociągania, przebierają się i opuszczają szatnię, zwracając uwagę na zachowanie dystansu społecznego.
          15. W przebieralni przed lekcją wf i po skończonej lekcji uczniowie sprawnie się przebierają i jak najszybciej opuszczają przebieralnię, cały czas zwracając uwagę na zachowanie dystansu.
          16. Podczas zajęć wychowania fizycznego należy ograniczyć gry kontaktowe, które uniemożliwiają zachowanie dystansu.

           

          BIBLIOTEKA SZKOLNA

          1. Osobą odpowiedzialną za koordynowanie bezpiecznego przebywania w bibliotece oraz wchodzenia i wychodzenia do niej przez uczniów jest nauczyciel bibliotekarz.
          2. W bibliotece może jednocześnie przebywać 1 uczeń. Informację o tym należy zamieścić przed wejściem do biblioteki.
          3. Nauczyciel bibliotekarz zaopatrzony jest w środki ochrony osobistej: rękawiczki, osłona ust i nosa, a także środek do dezynfekcji.
          4. Zwrócone książki powinny zostać odłożone na okres min. 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do ponownego użytkowania. Należy pamiętać o założeniu rękawiczek. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę.
          5. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

           

          ŚWIETLICA

          1.   W świetlicy może przebywać maksymalnie 25 uczniów.
          2.  Zaleca się, aby ze świetlicy korzystały tylko dzieci tych rodziców, którzy pracują i nie są w stanie zapewnić opieki w domu.
          3. Ze względu na bezpieczeństwo nie zaleca się zabaw grupowych w świetlicy szkolnej.
          4. Pomieszczenie, w którym znajduje się świetlica należy wietrzyć nie rzadziej niż 1 raz na godzinę. Za wietrzenie sali odpowiedzialny jest nauczyciel świetlicy.
          5. Zaleca się, w miarę możliwości, prowadzenie zajęć świetlicowych na świeżym powietrzu na terenie przyszkolnym, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa

           

          ORGANIZACJA ŻYWIENIA

          1. Za bezpieczeństwo przygotowania i wydawania posiłków oraz utrzymanie czystości w stołówce odpowiada osoba wyznaczona przez dyrektora szkoły.
          2. Przed wyznaczoną godziną i po zakończeniu spożywania posiłku przez daną grupę pracownik zobowiązany jest do dokładnej dezynfekcji blatów i krzesełek lub umycia ich wodą z detergentem, dezynfekcji powierzchni płaskich, a także dokładnego przewietrzenia pomieszczenia.
          3. Wszystkie dzieci przed wejściem na jadalnię powinny dokładnie umyć ręce zgodnie z instrukcją znajdująca się przy umywalkach.
          4. Po spożyciu posiłku dzieci myją dokładnie ręce wodą z mydłem, zgodnie z instrukcją znajdująca się przy umywalkach.

           

           

          PRZEPISY KOŃCOWE

          1. Procedura bezpieczeństwa obowiązuje w szkole od dnia 1 września 2020 r. do czasu odwołania.
          2. Wszyscy pracownicy szkoły są zobowiązani do stosowania i przestrzegania procedur bezpieczeństwa.
          3. Zapoznano wszystkich rodziców uczniów oraz pracowników szkoły z treścią procedury poprzez umieszczenie dokumentu na stronie internetowej szkoły oraz przy wejściu do szkoły.
    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnem
      • tel/fax:(25) 752 03 63
      • Cygów ul. Szkolna 20 05-326 Poświętne Poland
      • poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
      • Dyrektor - Agnieszka Pasieczna Wicedyrektor - Katarzyna Jackiewicz
      • email: sekretariat@zspposwietne.edu.pl.
      • administrator strony: i_gorecka@wp.pl
    • Logowanie