WYNIKI KONKURSU LOGOPEDYCZNEGO

W związku z Europejskim Dniem Logopedy w naszej szkole został zorganizowany konkurs, którego celem było przygotowanie gry logopedycznej.

Serdecznie dziękujemy za wszystkie prace, które wpłynęły. Wybór najciekawszych był bardzo trudny, ponieważ dzieci wykazały się dużą kreatywnością i pomysłowością.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce Tomasz z 0c

II miejsce Amelia z kl. 3b

III miejsce Karolina z kl. 1b

Wyróżnienie: Nikola z 0a

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom 🙂

DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. W związku z tym dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne wykonywały ćwiczenia artykulacyjne, usprawniające motorykę narządów artykulacyjnych oraz utrwalające prawidłową pozycję spoczynkową języka wykorzystując motyw kota.

Walentynkowe zajęcia logopedyczne

14 lutego podczas zajęć logopedycznych uczniowie wykonywali zadania oddechowe, artykulacyjne oraz ćwiczenia aparatu artykulacyjnego w tematyce walentynkowej. Podczas zajęć powstały piękne laurki, które uczniowie mogli wręczyć swoim najbliższym.

Wielkanocne zajęcia logopedyczne

W ostatnim tygodniu przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie uczęszczający na zajęcia logopedyczne wykonywali ćwiczenia nawiązujące swoją tematyką do tychże Świąt. Wykonywali ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe, fonacyjne oraz ćwiczenia usprawniające pracę aparatu artykulacyjnego.

11 kwietnia Światowy Dzień Oddychania

Oddychanie to proces, który zachodzi mimowolnie i nieświadomie, pomimo tego wiele osób oddycha w nieprawidłowy sposób. W ciągu minuty zdrowy człowiek powinien wykonywać 12–17 oddechów. Przeciętna objętość wdychanego powietrza wynosi około 0,5 litra. Powietrze musi być pobierane nosem, a w procesie oddychania powinna uczestniczyć przepona.

Jak prawidłowo oddychać? Nosem czy ustami? Oddychanie przez nos to część prawidłowego oddechu. Nos, a dokładnie wyścielające go rzęski i śluzówka, odgrywa szereg funkcji w procesie oddychania. Dzięki temu pobierane powietrze zostaje ogrzane, nawilżone i oczyszczone. Oddychanie przez usta nie jest pożądane. Taki sposób wiąże się z większym ryzykiem przedostawania się chorobotwórczych drobnoustrojów, a tym samym rozwoju infekcji układu oddechowego. Co więcej, oddychając przez usta, zakłóca się funkcjonowanie aparatu mowy oraz istnieje ryzyko rozwoju wad zgryzu i problemów ze snem. Oddech przez usta jest płytszy niż nosowy.

Jak poprawnie oddychać? Oddech przeponowy Prawidłowy wzorzec oddechowy, z którym człowiek przychodzi na świat, może zostać zaburzony. Dla kobiet charakterystyczne jest oddychanie klatką piersiową – podczas wdechu dochodzi do rozszerzenia górnych partii klatki piersiowej, uniesienia łopatek i ramion. Z kolei dla mężczyzn charakterystyczny jest tzw. brzuszny tor oddychania, w którym w czasie wdechu rozszerzają się dolne obszary klatki piersiowej. Za optymalne uznawane jest całościowe oddychanie, czyli oddychanie torem piersiowo-brzusznym, w którym podczas wdechu równomiernie poszerza się cała klatka piersiowa. Taki proces oddychania wspomagany jest przez przeponę. Dla przykładu oddychanie przeponowe sprawia, że pobiera się 10 razy więcej tlenu niż przy oddechu torem piersiowym.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci wspierające oddychanie nosem: