• Przedsięwzięcia

• KLUB SZKÓŁ UNICEF

OWOCE W SZKOLE

Polska przystąpiła do programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole” uruchomionego przez Komisja Europejska i nasza szkoła, tak jak wiele innych szkół podstawowych, skorzystała z możliwości przyłączenia się do akcji. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%).

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania. Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Dzieci otrzymują świeże owoce, warzywa i soczki w kartonikach.

SZKLANKA MLEKA

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Poświętnem po raz kolejny biorą udział w programie „Szklanka mleka”. Celem programu jest kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka.

W ramach programu dzieci i uczniowie spożywają mleko białe i mleko smakowe (czekoladowe, truskawkowe lub waniliowe). Mleko białe jest bezpłatne, za mleko smakowe uczniowie uiszczają niewielką opłatę. Rodzice ponoszą tak niskie koszty dzięki temu, że program jest w dużej mierze finansowany ze środków unijnych, jak również z dopłat krajowych.  Nad realizacja programu  i mechanizmami "Dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych" czuwa Agencja Rynku Rolnego

Mleko i jego przetwory to niezastąpione źródło białka oraz najłatwiej przyswajalnego wapnia - bezcennego składnika niezbędnego do prawidłowej budowy młodych kości i zębów. To również źródło wielu innych mikroelementów (potasu, fosforu, sodu), oraz witamin (A, D, E oraz witamin z grupy B).

INDYWIDUALIZACJA PROCESU NAUCZANIA I WYCHOWANIA UCZNIÓW KLAS I - III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GMINIE POŚWIĘTNE

GMINA  POŚWIĘTNE

Od  stycznia 2013r. uczniowie  naszej szkoły  mają możliwość uczestniczenia w projekcie  systemowym "Indywidualizacja nauczania i wychowania w klasach I-III szkół podstawowych w Gminie Poświętne". Projekt ten jest realizowany ze środków Programu Operacyjnego"Kapitał Ludzki".

START DO KARIERY

Nasza szkoła bierze udział w projekcie START DO KARIERY. 150 uczniów uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych. Prowadzi je 10 nauczycieli, którzy przeszli specjalne szkolenia, przygotowujące ich do tej roli. W ramach projektu będziemy również jeździć na wycieczki edukacyjne. Szkolnym liderem projektu jest p. Barbara Pazio.

Od listopada w naszej szkole odbywają się zajęcia humanistyczne, matematyczne i z kreatywności.

Więcej zdjęć w galerii.

ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2010/2011

Wyjazdy na basen, częsty udział w biegach ulicznych, rozgrywki sportowe i przedstawienia to tylko nieliczne z wydarzeń, które towarzyszyły  promującej pozytywne postawy kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”  Już po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. por. Stanisława Lecha w Poświętnem zaangażowała się w ogólnopolską akcję.

Nauczycielom wychowania fizycznego udało się zaszczepić w dzieciach pasję biegania. Świadczą o tym liczne udziały w zawodach sportowych związanych z tą dyscypliną, ale także udane starty w biegach ulicznych w Mińsku Mazowieckim, Warszawie, Legionowie, Wiązownie. Dzieci chętnie uczestniczyły w wyjazdach na basen, lodowisko. Doświadczyły również sportowej rywalizacji podczas wewnątrzszkolnych rozgrywek z okazji Dnia Sportu. Ruch okazuje się być dobrym środkiem zapobiegawczym i skutecznie odciąga dzieci i młodzież od szkodliwych dla ich zdrowia zachowań.

Sport, zdrowy styl życia i promowaliśmy również podczas przedstawień. Podczas jednego z nich przenieśliśmy się do starożytnej Olimpii, by poznać historię igrzysk i przy okazji zaprezentować sukcesy sportowe naszych uczniów. Dzieci chętnie ujawniały swoje talenty,  dając próbkę swoich umiejętności wokalnych i tanecznych.
          Kolejnym sposobem profilaktyki uzależnień jest świadomość społeczna. Uwrażliwianie dzieci na potrzeby innych poprzez angażowanie ich w akcje charytatywne, pomoc potrzebującym wpływa pozytywnie na ich rozwój. Dzieci chętnie brały czynny udział w zbiórkach pieniędzy i sprzedaży cegiełek, z których dochód przekazywano osobom potrzebującym.
          Trzeźwy umysł potrzebny jest również do tego, by dbać o otaczające nas środowisko, które ma przecież służyć następnym pokoleniom. Żeby wyrabiać nawyk troszczenia się o przyrodę, przygotowaliśmy projekt ekologiczny. W trakcie jego realizacji układaliśmy hasła, bawiliśmy się w teatr, wykonywaliśmy plakaty, sprzątaliśmy okolice, pisaliśmy listy do Ziemi.

Również ulotki i materiały promocyjne programu dostarczają jego uczestnikom wielu cennych informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń czyhających na nich (szkodliwość używek, napojów energetycznych itp.), ale również podsuwają sposoby na uniknięcie problemów z nimi związanych.