• Koncepcja pracy szkoły

• Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:

1. Ustawę o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r. (Dz. U. z 2004r.

nr 256, poz. 2572 z późn. zm. )

2. Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy

programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w

poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009r. nr 4, poz. 17).

3. Kartę Nauczyciela z dn. 26 stycznia 1982r. ( Dz. U. z 2006r.

nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

4. Konwencję o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989r.

5. Statut Szkoły Podstawowej

6. Program wychowawczy

7. Program profilaktyczny

1.Misja, wizja i priorytety szkoły

Misja szkoły niesie za sobą następujące deklaracje:

- wysokiej jakości nauczanie, wychowanie i opiekę oraz profesjonalizm w działaniu,

- bogata oferta zajęć pozalekcyjnych i zajęć specjalistycznych wspierających proces uczenia się,

- solidne przygotowanie uczniów do kolejnych etapów kształcenia i radzenia sobie w życiu,

- budowanie zaufania wśród rodziców i innych podmiotów współpracujących ze szkołami,

-przyjazna atmosfera pracy, która daje satysfakcję z jej wykonywania i motywuje budowanie w środowisku uznania dla wartości, jakie niesie ze sobą edukacja dla samej Szkoły jako ośrodka inicjującego przedsięwzięcia integracyjne społeczności lokalnej oraz jako instytucji promującej innowacyjne rozwiązania w podejmowanych działaniach do podnoszenia kwalifikacji na każdym stanowisku pracy.

Wizja szkoły

Wizja funkcjonowania i rozwoju Szkoły zmierzać będzie do tego, aby szkoła była otwarta na środowisko lokalne i współpracę ze strukturami samorządowymi i innymi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz edukacji, profilaktyki i pomocy społecznej.

W związku z tym działania szkoły mają zmierzać m.in. do ukształtowania ucznia jako świadomego i odpowiedzialnego młodego człowieka, w taki sposób, aby absolwenci Szkoły w Poświętnem :

- byli przygotowani do aktywnego udziału w procesie nauczania, rozwijania własnych zainteresowań na kolejnym etapie kształcenia,

- byli odpowiedzialni i świadomi własnych działań, mających na celu budowanie swojej przyszłości,

- dbali o własny wizerunek i odbiór społeczny oraz okazywali szacunek do innych osób,

- byli świadomi współczesnych zagrożeń i potrafili się zachowywać w sytuacjach kryzysowych,

- szanowali swoją Małą i Dużą Ojczyznę, aktywnie włączając się do działań na rzecz społeczności lokalnej.

Priorytety szkoły:

-szkoła organizuje proces rozwoju ucznia ukierunkowany na jego sukces,
          -atmosfera szkoły sprzyja efektywnej pracy,
          -realizacje zadań szkoły zapewniają kwalifikacje i umiejętności kadry pedagogicznej,
          -szkoła wprowadza uczniów w świat wartości, w tym odpowiedzialności, obowiązkowości, uczciwości pracowitości, punktualności,
          -szkoła integruje się ze środowiskiem lokalnym i promuje swoją działalność w tym środowisku.
          -szkoła uczy odpowiedzialności, miłości do Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

2. Model absolwenta

Nasz absolwent:

1. Ma poczucie własnej godności i wartości.
          2. Zdobytą wiedzę i umiejętności potrafi zastosować w praktyce
          3. Posiada umiejętność efektywnego komunikowania, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji.
          4. Jest dobrze przygotowany do następnych etapów szkolnictwa.
          5. Szanuje wielowiekowe dziedzictwo kulturowe.
          6. Potrafi odróżnić dobro od zła w oparciu o uniwersalne wartości.
          7. Rozumie potrzeby innych i potrafi z nimi współpracować.
          8. Jest asertywny, tolerancyjny, otwarty na innych, szczery i wrażliwy.
          9. Cechuje się kulturą i odpowiedzialnością.
          10. Jest pogodny, ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości.
          11. Dba o swoje zdrowie, sprawność fizyczną oraz o swoje otoczenie.